Odpowiedź

Rozumiem, że chodzi o prowadzoną w tej przyczepie działalność gastronomiczną. Jeśli tak, to tego typu działalność można opodatkować np. ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5% lub 3%.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) i pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - dalej u.z.p.d. , ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
1) 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
2) 3% przychodów z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

Wybór opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest korzystny z uwagi na mniej skomplikowany niż na zasadach ogólnych sposób rozliczania podatku dochodowego. Jeśli jednak w prowadzonej działalności wystąpią koszty mogące stanowić koszty uzyskani przychodów w wysokości znaczącej, wówczas korzystniej byłoby wybrać zasady ogóle, czyli opodatkowanie według skali podatkowej prowadząc księgę podatkową. Wybór formy opodatkowania zależy więc od konkretnej sytuacji i powinien być dopasowany do rozmiarów i specyfiki prowadzonej działalności.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)