Prezydent miasta wezwał małżonków, współwłaścicieli nieruchomości do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


W związku z brakiem reakcji organ wszczął postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jednak wyłącznie już wobec jednego ze współwłaścicieli. I tylko jemu określił wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Mężczyzna zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego.

Zarzucił organowi pominięcie jego żony, jako współwłaściciela nieruchomości przy wszczęciu postępowania administracyjnego, przez co nie zapewniono jej prawa do czynnego udziału w postępowaniu.

Mężczyzna zwrócił uwagę, że z pism kierowanych wcześniej do małżonków, w tym z wezwania do złożenia deklaracji, wynika, iż organ miał świadomość, że są oni współwłaścicielami nieruchomości.

WSA przyznał rację skarżącemu.

Sąd przypomniał, iż organ administracji powinien wszcząć i prowadzić postępowanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wobec wszystkich osób, które są zobowiązane do jej poniesienia.

Zatem nie wszczynając postępowania i nie doręczając decyzji wszystkim współwłaścicielom nieruchomości zobowiązanym do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, organ naruszył prawo.


 

Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 25 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2218/14, nieprawomocny