Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Jeden z mieszkańców zwrócił się o udostępnienie kopii wszystkich operatów szacunkowych lokali mieszkalnych i użytkowych wycenianych w celu ich zbycia przez miasto na rzecz najemców w formie bezprzetargowej.


Urząd dzielnicy odmówił podania kopii operatów szacunkowych, nie uznał ich bowiem za informację publiczną. Mieszkaniec wniósł skargę do WSA.


WSA wyjaśnił, iż informacją publiczną są nie tylko dokumenty bezpośrednio redagowane i wytworzone przez organ administracji publicznej, ale również te, które organ wykorzystuje do zrealizowania powierzonych prawem zadań.


Dotyczy to również sytuacji, gdy prawa autorskie takich dokumentów należą do innego podmiotu. Podstawowe znaczenie ma w tym wypadku fakt, iż dokumenty te służą realizacji zadań publicznych przez określone organy i zostały wytworzone na zlecenie tych organów – zwrócił uwagę sąd.


Zatem informacja w postaci kopii operatów szacunkowych lokali mieszkalnych wycenianych dla potrzeb zbycia tych lokali przez miasto na rzecz ich najemców w formie bezprzetargowej spełnia warunki informacji publicznej, dotyczy bowiem bezpośrednio gospodarowania przez jednostkę samorządu terytorialnego powierzonym jej mieniem publicznym – uznał WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 26 maja 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 162/14, nieprawomocny