Zarząd powiatu uchwałą powierzył mandat pełniącemu obowiązki dyrektora zespołu placówek szkolno-wychowawczych do czasu powierzenia stanowiska dyrektora. Zgodnie z uchwałą mandat wygasał po upływie 10 miesięcy. Pomimo tego nową uchwałą zarząd powiatu ponownie powierzył tej samej osobie, pełnienie obowiązków dyrektora zespołu na okres kolejnych 10 miesięcy.


Wojewoda zaskarżył uchwałę do WSA. W uzasadnieniu wskazał, iż z przepisu art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty  wyraźnie wynika, iż okres, na jaki powierza się obowiązki dyrektora, nie może w żadnym razie trwać dłużej niż 10 miesięcy.

W odpowiedzi na skargę zarząd powiatu wyjaśnił, że celem utworzenia powiatowego zespołu placówek szkolno –wychowawczych było usprawnienie funkcjonowania oraz podniesienie jakości realizacji zadań oświatowych z uwzględnieniem istniejącej bazy dydaktycznej i warunków funkcjonowania obu placówek. Dlatego zdaniem zarządu był on zmuszony powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora do czasu wyłonienia odpowiedniego kandydata w drodze konkursu, osobie doświadczonej, sprawdzonej w zarządzaniu szkołą oraz dającej gwarancję wprowadzenia zmian organizacyjnych w nowo powołanej placówce. Jednakże rozpoczęte działania w zakresie zmian organizacyjnych oraz związane z tym problemy uniemożliwiły zakończenie procesu usprawnień w sposób profesjonalny i zapewniający sukces. Uzasadniało to ponowną uchwałę w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora tej samej osobie, ze względu na konieczność zakończenia procesu restrukturyzacji jednostki oświatowej.

WSA uznał, że wojewoda zasadnie zauważył, iż uchwała zarządu powiatu, mocą której powierzono pełnienie obowiązków dyrektora zespołu tej samej osobie łącznie na okres dłuższy niż przewidziany w ustawie – została wydana z naruszeniem art. 36a ust. 5 u ustawy o systemie oświaty  , który ma charakter przepisu bezwzględnie obowiązującego. Wynika z niego jasno, że osoba, której powierzono obowiązki dyrektora – pełni je jedynie czasowo. Jej mandat wygasa z chwilą powierzenia stanowiska, czy to w drodze konkursu, czy to w określonych w art. 36a ust. 4 ustawy o systemie oświaty   przypadkach, z pominięciem konkursu. Wobec tego okres na jaki powierza się obowiązki nie może w żadnym razie trwać dłużej niż 10 miesięcy. Z jego upływem mandat pełniącego obowiązki dyrektora wygasa z mocy prawa (ex lege). W konsekwencji, brak rozstrzygnięcia konkursu do tego czasu nie uprawnia organu prowadzącego do powierzenia obowiązków na dalszy czas, ani tej samej, ani też innej osobie. Przedłużanie stanu tymczasowości, w którym szkoła lub placówka jest faktycznie pozbawiona swojego najważniejszego organu wskazuje na dążenie do obejścia ustawy i realizacji celów z nią sprzecznych – podkreślił WSA w Lublinie.

Na podstawie: Wyrok WSA w Lublinie z 10 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 81/12, prawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)