Wprowadzenie nowej ustawy wynika z obowiązku implementacji do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji. Nowe przepisy wprowadzają przede wszystkim przejrzyste zasady zawierania umów koncesji. 

Część nowych przepisów zbliżona jest do regulacji znajdujących się w ustawie - Prawo zamówień publicznych. Jedną z nich jest utworzenie progu bagatelności, który zakłada, iż przepisy ustawy znajdują zastosowanie w momencie, w którym wartość umowy przekracza 30.000 euro.

Strony umowy będą mogły wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, a dopiero następnie możliwa będzie skarga do sądu powszechnego. Zastępuje to aktualnie stosowany tryb administracyjno-prawny.

Do ustawy wprowadzono także trzy tryby wyboru koncesjonariuszy, które swoim kształtem są zbliżone do przetargu ograniczonego, nieograniczonego oraz negocjacji. Wybrani koncesjonariusze nie będą musieli wybierać podwykonawców w trybie konkurencyjnym. Przepisy wprowadzają również ograniczenie okresu, na jaki może być zawarta umowa koncesji. Zgodnie z nimi, czas ten nie może przekraczać 5 lat. 

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł