Postanowienie białostockiego sądu ma znaczenie m.in. dla wszystkich dyrektorów instytucji kultury, zatrudnionych na podstawie powołania.

 

Sprawa, która rozpatrywał sąd, dotyczyła dyrektora naczelnego i artystycznego opery i filharmonii w mieście P. W uchwale z 6 kwietnia 2011 r. zarząd województwa odwołał go z tego stanowiska.

 

Dyrektor nie zgodził się z odwołaniem i szukał sprawiedliwości w trzech instancjach naraz. Złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego oraz pozew do sądu powszechnego o uznanie za bezskuteczne rozwiązania stosunku pracy i przywrócenie do pracy, a następnie o przyznania odszkodowania.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zajął się w pierwszej kolejności kwestią, czy jest właściwy do rozpoznania skargi dyrektora. Zwrócił uwagę, że sądy administracyjne, kontrolując działalność administracji publicznej, orzekają m.in. o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego. Natomiast sądy powszechne orzekają we wszystkich sprawach, które nie są zastrzeżone dla innych sądów (administracyjnych). Rozpoznają więc sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz inne sprawy cywilne.

 

Z tego wynika - jak stwierdził białostocki WSA w postanowieniu z 18 października 2011 r. (sygn. II SA/Bk 531/11) - że skargi do sądu administracyjnego można składać wyłącznie w sprawach dotyczących działalności administracji publicznej, które nie zostały przekazane do rozpoznania innym sądom. Sprawy niebędące sprawą "z zakresu administracji publicznej" są rozpoznawane przez sądy powszechne, co potwierdził już Trybunał Konstytucyjny w uchwale z 27 września 1994 r. (sygn. W 10/93).

 

Zdaniem bydgoskiego WSA, skarga na uchwałę zarządu województwa odwołującą ze stanowiska dyrektora instytucji kultury nie dotyczy sprawy "z zakresu administracji publicznej". Nie rozpatrują jej zatem sądy administracyjne, tylko sądy powszechne.

 

To samo dotyczy uchwały o powołaniu dyrektora instytucji kultury. Na ten temat wypowiedział się już Sąd Najwyższy w uchwale z 11 stycznia 2005 r. (sygn. I PZP 11/04) wskazując, że powołanie dyrektora instytucji kultury oznacza powołanie go w rozumieniu art. 68 kodeksu pracy. (PAP)

 

kjed/ drag/