Czy wydając zezwolenie na wycięcie drzew na podstawie art. 84 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody , organ może odroczyć na okres 3 lat termin uiszczenia opłaty za usunięcie drzew? Czy umorzenie opłat następuje w drodze decyzji administracyjnej?

Odpowiedź

Umorzenie opłat następuje w drodze decyzji administracyjnej – w trybie art. 84 ust. 5 ustawy o ochronie przyrody .

Zgodnie z art. 84 ustawy o ochronie przyrody , opłaty za usunięcie drzew i krzewów ponosi posiadacz nieruchomości, który uzyskał zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów. Opłaty nalicza i pobiera organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Ustala się je w wydanym zezwoleniu. Organ właściwy do wydania zezwolenia odracza, na okres 3 lat od dnia wydania zezwolenia, termin uiszczenia opłaty za ich usunięcie, jeżeli zezwolenie przewiduje przesadzenie ich w inne miejsce lub zastąpienie innymi drzewami lub krzewami. Jak wynika z treści tego zapisu, z dobrodziejstwa odroczonego terminu uiszczenia opłaty skorzysta podmiot, wobec którego organ – w decyzji stanowiącej zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów – nałożył obowiązek ich przesadzenia w inne miejsce lub dokonania nasadzeń zastępczych. Należy przy tym wskazać, że zobowiązując do powyższych czynności, organ ma obowiązek odroczyć termin uiszczenia zapłaty. Ta regulacja promuje sytuacje, w których nie dochodzi faktycznie do niekorzystnych zmian w środowisku.


Art. 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody upoważnia organ - w sytuacji zastosowania tego przepisu i nałożenia na stronę określonego w nim obowiązku - jedynie do określenia ilości drzew, które powinny być nasadzone w miejsce usuwanych. Wskazuje bowiem wyraźnie, iż powinna być to liczba nie mniejsza niż liczba drzew usuwanych. Żadnych innych postanowień odnośnie nowych nasadzeń przepis ten nie zawiera. Innymi słowy jedynym warunkiem określonym przez ustawodawcę jest ilość drzew posadzonych w miejsce usuwanych, która nie może być mniejsza od usuwanych. Liczba nasadzonych drzew w zamian za usunięte ma znaczenie dla naliczenia wysokości opłaty, gdyby jakieś drzewa z przyczyn zależnych od podmiotu usuwającego je nie przyjęły się, albo gdy przesadzone drzewa nie zachowały żywotności z winy podmiotu przesadzającego je. Jeśli po sprawdzeniu stanu drzew (po upływie 3 lat) okaże się, że wszystkie przesadzone lub nasadzone drzewa przyjęły się, to organ wydaje decyzję o umorzeniu opłaty. Decyzja musi spełniać wszelkie wymagania określone w art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego . Jeśli natomiast przyjęła się tylko część drzew, to organ wydaje decyzję w następujący sposób. Jeśli nakazał nasadzenie 10 drzew w zamian za 5 usuniętych, a przyjęło się tylko 4, to organ nalicza opłatę pomniejszając ją o 20%.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)