Osoba fizyczna wybudowała sieć kanalizacyjną na własny użytek, ponieważ gmina nie mała na to środków finansowych. Sieć kanalizacyjna została oddana do użytku w 2010 r. Osoba fizyczna chce sprzedać tę sieć dla gminy.

Czy sprzedaż ta może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., czy sieć kanalizacyjną traktujemy jako nieruchomość, czy inną rzecz w rozumieniu tego artykułu?

Czy może należałby zastosować art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.?

Czy może jest inny sposób na zwolnienie tej sprzedaży z podatku dochodowego?

Odpowiedź


Przychody z odpłatnego zbycia infrastruktury sanitarnej na rzecz gminy należy opodatkować jako przychody z innych źródeł. Nie mogą one przy tym korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla zbycia po upływie pół roku rzecz ruchomych, przychodów uzyskanych w związku z realizacją celu publicznego ani ulgi mieszkaniowej.

Uzasadnienie

Osoby, które wybudowały z własnych środków infrastrukturę sanitarną, mogą je przekazywać m.in. gminie, na warunkach uzgodnionych w umowie. Należności z tego tytułu mogą być rozłożone na raty lub uwzględniona w opłatach za wodę i ścieki, nie wyklucza to jednak jednorazowej zapłaty (art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.).

Umowa taka sprowadza się do odpłatnego zbycia wybudowanych urządzeń wodno-kanalizacyjnych takiemu przedsiębiorstwu, stanowi więc umowę sprzedaży. Przez umowę sprzedaży bowiem sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupujące go własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej k.c.

|Rzeczy tego rodzaju nie stanowią jednak nieruchomości, bowiem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 k.c.). Brak takich przepisów dla urządzeń kanalizacyjnych, stąd też należy traktować je jako odrębne rzeczy, które będą stanowiły część składową gminnej kanalizacji (art. 49 § 1 k.c.), nie zaś nieruchomości, na której są położone. Osoba, która wybudowała taką infrastrukturę, może domagać się nabycia wchodzących w jej skład urządzeń przez gminę (art. 49 § 2 k.c.). Nie ma więc możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.) w stosunku do tych przychodów.

Przychody ze zbycia urządzeń infrastruktury kanalizacyjnej nie można jednak traktować podatkowo jako przychodów ze zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Źródło to obejmuje bowiem tylko przychody z odpłatnego zbycia, jeśli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tych rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 tiret 1 u.p.d.o.f.). W przedstawionym w pytaniu przypadku infrastruktura kanalizacyjna nie została jednak nabyta, a wybudowana, stąd przychody te należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.).

Niestety, nie będzie możliwe również zastosowanie przepisów zwalniających z podatku przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, dotyczą one bowiem jedynie nieruchomości (art. 21 ust. 1 pkt 29 u.p.d.o.f.).

Uzyskane przez podatnika przychody będą więc samodzielnie przez podatnika opodatkowane w zeznaniu rocznym, na podstawie wystawionej przez gminę informacji PIT-8C (art. 42a u.p.d.o.f.). Oczywiście w przypadku przedsiębiorcy należy samodzielnie rozpoznać przychód z działalności gospodarczej z tego tytułu.

Podobne stanowisko zostało przedstawione m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 4 września 2009 r., ILPB2/415-614/09-4/ES.