Spółka wystąpiła do rady powiatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.

W odpowiedzi rada wyjaśniła, że poddała pod głosowanie projekt uchwały w tej sprawie lecz nie uzyskał on poparcia radnych.

Spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego. Jej zdaniem rada zobowiązana była podjąć uchwałę w tej sprawie.

WSA przychylił się do skargi spółki.

Zdaniem sądu, mimo braku wyraźnego unormowania co do formy, w jakiej rada powiatu powinna podjąć rozstrzygnięcie co do wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy, przyjąć należy, że powinno być to dokonane w drodze uchwały.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Nie można zaakceptować takiego stanowiska, że niepodjęcie uchwały o wyrażeniu zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy jest równoznaczne z niewyrażeniem zgody na takie rozwiązanie i tym samym nie oznacza bezczynności.

Zdaniem sądu zgoda albo odmowa zgody rady gminy na rozwiązanie z radnym stosunku pracy powinna być udzielona w drodze uchwały, która powinna być uzasadniona.

Pracodawca bądź radny, nie zgadzający się z rozstrzygnięciem rady w tym zakresie, mają prawo wniesienia skargi na tę uchwałę do sądu administracyjnego, który ocenia ją pod kątem legalności.

Zatem rada nie mogła się ograniczyć do udzielenia pracodawcy pisemnej informacji o niepodjęciu uchwały o wyrażeniu zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 13 października 2016 r., sygn. akt III SAB/Wr 12/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów