Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Zarząd dzielnicy miasta stołecznego Warszawy odmówił jednemu z mieszkańców zawarcia umowy najmu lokalu gminnego.


Organ wyjaśnił, że tytuł prawny do przedmiotowego lokalu należał do zmarłej babci wnioskodawcy. Natomiast on sam nie należy do grona osób uprawnionych do wstąpienia w najem po zmarłym członku rodziny, na podstawie art. 691 kc.

Mieszkaniec zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.

WSA uznał, iż podstawą działań zarządu dzielnicy był przepis uchwały, zgodnie z którym z osobami, które pozostały w lokalu po śmierci najemcy, a nie wstąpiły w stosunek najmu w trybie art. 691 Kodeksu cywilnego lub pozostały w lokalu po opuszczeniu lokalu przez najemcę, może zostać zawarta umowa najmu zajmowanego lokalu.


Zapis ten nie odnosi się zatem do zakwalifikowania bądź odmowy zakwalifikowania do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego a dopuszcza jedynie możliwość uregulowania statusu prawnego osoby, która faktycznie korzystała z danego lokalu mieszkalnego do czasu jego opuszczenia albo chwili śmierci najemcy poprzez ewentualne zawarcie z tą osobą umowy najmu.


Zdaniem sadu w konstrukcji tej nie ma jakichkolwiek elementów sprawy administracyjnej. Relacja pomiędzy dysponentem lokalu a osobą, która występuje o zawarcie z nią umowy najmu tego lokalu po śmierci jego dotychczasowego najemcy, ma wszelkie cechy cywilnoprawnego stosunku oferty, której przyjęcie przez dysponenta lokalu prowadzi bezpośrednio do zawarcia umowy najmu.


Regulacja ta nie stanowi dla lokatora podstawy do żądania objęcia kontrolą sądu administracyjnego oświadczenia woli składanego w imieniu dzielnicy m.st. Warszawy, wyrażonego w stosownej uchwale jej zarządu – uznał sąd.


Uchwała taka bowiem nie ma charakteru uchwały z zakresu administracji publicznej w rozumieniu art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).


W związku z tym nie mieści się ona w katalogu spraw podlegających kognicji sądu administracyjnego – uznał sąd.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Warszawie z 18 grudnia 2014 r., sygn. akt VIII SA/Wa 1063/14, nieprawomocne

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.