Prezydent miasta odmówił mężczyźnie przyznania lokalu mieszkalnego z zasobów gminy. Organ wyjaśnił, iż przyczyną takiej decyzji była wysokość jego dochodu oraz fakt, że jest on najemcą lokalu należącego do osoby prywatnej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Mieszkaniec zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego.

WSA zwrócił uwagę, iż generalną regułą, iż sprawy z zakresu prawa i korzystania z lokali mieszkalnych, w tym należących do mieszkaniowego zasobu gmin, przynależą do materii cywilnoprawnej.


Sytuacje, które są regulowane instrumentami administracyjnoprawnymi należą do wyjątkowych, a więc unormowanych na zasadzie przepisów szczególnych, stąd ich interpretacja winna być zawężająca


Skarżący nie został zakwalifikowany do zawarcia umowy najmu, czyli umieszczenia go na liście oczekujących. Zaskarżony akt jest pismem informującym, czyli oświadczeniem woli należącym do sfery właścicielskiej, a nie władczej, o tym że organ nie zawrze z nim umowy najmu.

Ta kwestia nie mieści się zatem w granicach właściwości sądów administracyjnych, bo nawiązanie stosunku umownego nie następuje w trybie administracyjnym – uznał sąd.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Krakowie z 27 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 333/15, nieprawomocne