Na stronach internetowych Biuletyny Informacji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano Założenia do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji terenowych organów administracji rządowej. Projektowany akt prawny ma wpisywać się w politykę „odchudzania” administracji państwowej, co było jedną z obietnic Platformy Obywatelskiej w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych.

Zgodnie z założeniami uszczuplona ma zostać administracja rządowa zespolona w województwie. Redukcjami objęte zostaną stanowiska pracowników obsługi: kadry, księgowość, obsługę informatyczną (za wyjątkiem obsługi specjalistycznego oprogramowania użytkowanych przez poszczególne inspekcje), kierowców, sprzątaczki, konserwatorów, portierów, dozorców, palaczy, sekretarki. Nie będzie dotyczyć to natomiast pracowników merytorycznych czyli wykonujących zadania administracji rządowej, wynikające z ustaw i aktów wykonawczych do ustaw.

W ramach urzędów wojewódzkich mają funkcjonować centra usług wspólnych (będące centralnymi komórkami obsługowymi), które przejmą wszystkich pracowników merytorycznych oraz ok. 43% pracowników obsługi. Zmiany te mają usprawnić funkcjonowanie administracji zespolonej w województwie i, jak planują autorzy dokumentu, pozwolić jej na skoncentrowanie się na wykonywaniu przypisanych prawnie zadań. Aczkolwiek w pierwszych latach redukcja będzie oznaczała konieczność zwiększenia wydatków finansowych (z powodu wypłaty odszkodowań z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn nie leżących po stronie pracowników oraz wdrożenia systemów informatycznych), to szacuje się, że poczynione nakłady zwrócą się już po dwóch latach, a w następnych dziesięciu przyniosą spore oszczędności (ok. 34 744 tys. zł rocznie).

Jednostki samorządu terytorialnego niepokoić powinien fakt, iż (jak czytamy w dokumencie) w ramach wdrażania ustawy wojewodowie zostaną zobowiązani do podjęcia działań osłonowych polegających na pomocy zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowych miejsc pracy w jednostkach sektora publicznego w tym w szczególności w jednostkach samorządu terytorialnego. Oznaczać to może, iż władze centralne po raz kolejny będą chciały dokonać oszczędności przerzucając koszta zatrudnienia pracowników na j.s.t. Na razie nie jednak sprecyzowano, na czym miałyby polegać działania wojewodów. Ponadto autorzy projektu nie przewidują wpływu zmian na budżety j.s.t. Czy tak stanie się naprawdę, przekonamy się wkrótce.

Na podstawie: http://bip.mswia.gov.pl/