Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Zaproponowane w nim zmiany związane są z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław przeciwko ministrowi finansów oraz uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 października 2015 r. We wspomnianym wyroku Trybunał uznał, iż samorządowe jednostki budżetowe nie posiadają odrębności podatkowej na gruncie przepisów o VAT. W rezultacie dokonywane przez nie czynności w zakresie podatku od towaru i usług, powinny być „scentralizowanie” (rozliczane przez JST, która je wytworzyła). Podatnikami VAT nie są więc samorządowe zakłady budżetowe oraz jednostki budżetowe gmin , a gminy.



Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zakłada, że scentralizowanie rozliczeń nastąpi „w przód”. Poszczególne jednostki samorządu terytorialnego mają jednak możliwość podjęcia decyzji dotyczącej dokonania korekty rozliczeń (mając na uwadze model scentralizowany - gmina rozlicza VAT jako podatnik). JST same postanowią jaki okres czasu objąć scentralizowanym modelem rozliczeń, składając korekty deklaracji podatkowych za wszystkie okresy rozliczeniowe, w których jednostki organizacyjne rozliczały odrębnie podatek, rozpoczynając liczenie od najwcześniejszego okresu rozliczeniowego za który złożono korekty, aż do czasu wprowadzenia modelu scentralizowanego. Samorządy nie będą natomiast mogły sporządzać korekt wybiórczych (za wybrane przez nie okresy rozliczeniowe).

(premier.gov.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami