Jak poinformował w środę Bartłomiej Pawelczyk z wydziału informatyki Urzędu Miasta Łodzi, jest już gotowa dokumentacja techniczna i po przyjęciu przez radnych budżetu na przyszły rok, możliwe będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie sieci.

Proponowane przez miasto - po uzgodnieniu z pomysłodawcami projektu - lokalizacje hot-spotów to m.in. ul. Piotrkowska na odcinku od al. Piłsudskiego do placu Wolności, a także place: Wolności, Niepodległości, Dąbrowskiego i kilka łódzkich parków.

"Chcielibyśmy, żeby były to miejsca najczęściej uczęszczane przez mieszkańców i turystów. Chodzi głównie o place, parki i główne ciągi komunikacyjne" - zaznaczył Pawelczyk. Propozycje pojawiły się na stronie internetowej magistratu i przez tydzień łodzianie mogą przesyłać do nich swoje uwagi lub ewentualne nowe propozycje. Do końca roku ma zostać wybrana ostateczna lista lokalizacji hot-spotów.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała, że jest już gotowy wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie którego, miasto będzie mogło rozpocząć świadczenie tej usługi. Zakończenie realizacji projektu i uruchomienie bezpłatnej sieci WiFi w Łodzi planowane jest w połowie przyszłego roku.

Z ponad 40 projektów wybranych do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2014 r. gotowe są już m.in. dokumentacje do wyboru wykonawcy projektów rewitalizacji parku Julianowskiego i parku im. Żeromskiego na osiedlu Teofilów. Ten ostatni zostanie kompleksowo przebudowany (koszt inwestycji to 935 tys. zł.). Powstanie prawie 2 tys. m kw. nowych alei parkowych, duży plac zabaw, siłowania, strefa gier, jak również nowe nasadzenia drzew według projektu mieszkańców. W parku Julianowskim zaplanowano przebudowę promenady spacerowej i wyznaczono miejsce piknikowe do grillowania.

Na projekty zgłoszone w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego zagłosowało ponad 129 tys. łodzian, którzy mogli zdecydować o podziale 20 mln zł. Do wyboru były 762 propozycje - ogólnomiejskie i lokalne.

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów zyskał projekt remontu schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej (koszt 1 mln zł), uruchomienie bezpłatnej sieci WiFi i projekt Łódzkiego Roweru Miejskiego (ponad 3,1 mln zł).

W przyszłorocznym budżecie miasta mają znaleźć się także pieniądze na prowadzenie banku żywności w Łodzi, zajęcia Akademii Koszykówki Marcina Gortata w sześciu szkołach, czy na Hospicjum dla Dzieci prowadzone przez Fundację Gajusz. Łodzianie w głosowaniu dla poszczególnych dzielnic wybrali bardzo różnorodne projekty. Wśród nich są m.in. rewitalizacje parków, budowy boisk i baz sportowych dla szkół, remonty dróg czy placów zabaw.

Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi w 2014 r. budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, podjęli w ubiegłym roku łódzcy radni. W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku.