Wójt gminy powierzył skarżącemu pełnienie obowiązków dyrektora zespołu szkół samorządowych. Rozstrzygnięciem nadzorczym wojewoda stwierdził nieważność zarządzenia wójta. W uzasadnieniu organ wskazał, że dla oceny legalności kwestionowanego zarządzenia istotna jest okoliczność, że osoba, której powierzono pełnienie obowiązków dyrektora jest zatrudniona na postawie umowy o pracę zawartej na stanowisku pedagoga szkolnego w zespole szkół samorządowych. Zdaniem wojewody wbrew argumentacji wójta, ustawowej przesłanki zatrudnienia w danej szkole nie spełnia uzupełnianie pensum na podstawie projektu organizacyjnego, a nie umowy o pracę.


Na powyższe rozstrzygnięcie nadzorcze skargę do WSA złożyła gmina zaskarżając je w całości i zarzucając mu naruszenie art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty poprzez błędną jego wykładnię. W uzasadnieniu strona skarżąca podkreśliła, iż art. 36a ust. 5  ustawy o systemie oświaty   nie precyzuje, czy dotyczy on wyłącznie nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w szkole w której powierza się im obowiązki dyrektora, czy też również nauczycieli którzy są zatrudnieni w innej szkole, a w ramach uzupełnienia pensum uczą w szkole, w której powierza im się obowiązki dyrektora. Zdaniem strony skarżącej wykładnia językowa tego przepisu pozwala przyjąć, że w pojęciu "nauczyciela tej szkoły" mieszczą się wszyscy nauczyciele uczący w szkole bez względu na to, czy są zatrudnieni w szkole, czy też uzupełniają tylko w niej pensum.

WSA rozpatrując skargę zgodził się ze stanowiskiem strony skarżącej i uznał, iż z treści art. 36a ust 5  ustawy o systemie oświaty  wynika jedynie to, iż ustawodawca używając sformułowania "nauczyciel tej szkoły " nie zastrzegł, iż nauczyciel ten musi być zatrudniony w danej szkole na podstawie umowy o pracę. Sąd zgodził się ze stanowiskiem strony skarżącej, iż w pojęciu " nauczyciela tej szkoły " mieszczą się wszyscy nauczyciele uczący w tej szkole, bez względu na to, czy uczą na podstawie umowy o pracę czy też uzupełniają jedynie pensum. Zdaniem WSA z treści art. 36 ust. 1-5  ustawy o systemie oświaty  wynika, iż ustawodawca pozwolił powierzyć obowiązki dyrektora szkoły czasowo osobie która uczy w danej szkole, zna tę szkołę, nauczycieli, uczniów, warunki panujące w szkole, nie ma natomiast znaczenia na jakiej podstawie nauczyciel ten wykonuje swoje obowiązki.

Na podstawie: Wyrok WSA w Łodzi z 26 stycznia 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 978/11, nieprawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)