Strona została wezwana do uiszczenia opłaty kancelaryjnej w wysokości 100 zł za odpis orzeczenia sporządzanym na skutek zgłoszonego żądania. Tożsame wezwanie skierowano do skarżącej w 3 innych sprawach.

Skarżąca wniosła zażalenie, w którym podkreśliła, iż nie rozumie podzielenia jej "sprawy" na cztery odrębne (czterokrotnie opłacane), skoro wszystkie dotyczą tego samego podatku od nieruchomości.

NSA rozpatrując skargę stwierdził, iż zgodnie z art. 141 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  w sprawach, w których oddalono skargę, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Stosownie natomiast do treści art. 234 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi , przy złożeniu wniosku strona powinna uiścić opłatę kancelaryjną. NSA odnosząc się do zarzutu zbędnego "podzielania sprawy" skarżącej na cztery odrębne, wyjaśnił, iż objęcie jedną skargą kilku decyzji pozostających ze sobą w związku (w tym przypadku decyzji ustalających wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2005-2008) nie oznacza, że jest to jedna skarga, lecz należy przyjąć, iż jest to połączenie skarg w jednym piśmie procesowym. Słusznie zatem Sąd I instancji zarejestrował skargi na poszczególne decyzje SKO oddzielnie jako cztery odrębne sprawy sądowo-administracyjne.

Zobacz orzecznictwo:
Postanowienie NSA z dnia 25 lutego 2011 r. (sygn. akt II FZ 35/11, LEX nr 783823)

Przydatne materiały:
Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.)