„Stawiamy na osoby sprawdzone w pracy samorządowej. Na naszych listach nie będzie celebrytów czy osób znanych z aktywności w innych dziedzinach” - powiedział PAP Paweł Hreniak, który będzie jedynką w okręgu podwrocławskim, obejmującym powiaty wokół stolicy Dolnego Śląska.

Hreniak od dwóch kadencji szefuje klubowi radnych PiS w sejmiku dolnośląskim. Z wykształcenia jest ekonomistą i politologiem.

Liderem we Wrocławiu będzie Andrzej Jaroch, b. senator i wiceprezydent miasta, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej. W okręgu wałbrzyskim jedynką PiS jest obecny radny Piotr Sosiński, radca prawny i b. wiceprezydent Wałbrzycha.

„Sosiński jest również kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Wałbrzycha” - powiedział poseł PiS Piotr Babiarz, pełnomocnik partii w wyborach samorządowych na Dolnym Śląsku.

Listę w okręgu jeleniogórskim otwiera Tadeusz Lewandowski, aktualny radny i b. senator oraz poseł. Lewandowski był również przewodniczącym jeleniogórskiej „Solidarności”.

W okręgu legnickim liderem listy jest obecny radny Krzysztof Skóra, który był prezesem zarządu KGHM Polska Miedź. Do sejmiku województwa będą również kandydowali obecni radni: zamieszkała w Świdnicy Elżbieta Gaszyńska oraz lekarz z Jawora Leszek Dąbrowski.

„Trudno powiedzieć, na którym będą miejscu. Ostateczny kształt list zaprezentujemy dopiero w przyszłym tygodniu. Na pewno wystawimy pełne listy, by zdobyć jak najwięcej mandatów” - dodał Babiarz.

Zdaniem Hreniaka, PiS ma szanse, by zdobyć w regionie samodzielną większość, czyli 19 mandatów. „Po wyborach europejskich, w których zdobyliśmy o jeden mandat więcej niż poprzednio, oraz na podstawie analiz i sondaży sądzimy, że to może się udać. W wielu powiatach, np. milickim, wołowskim, trzebnickim odbijamy teren z rąk PO” - powiedział Hreniak.

Zaznaczył, że PiS ma również gotowy konkretny, atrakcyjny dla mieszkańców program, który powinien przekonać niezdecydowanych wyborców.

Do lutego tego roku województwem dolnośląskim rządziły trzy partie PO-SLD-PSL, ale wówczas rozszerzono koalicję o radnych stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. PO-SLD-PSL-ODŚ łącznie ma 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym jest PiS, które w sejmiku ma 7 radnych.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>