Wnioskodawca złożył do sądu administracyjnego skargę na bezczynność burmistrza w załatwieniu jego wniosku o wydanie nieruchomości. Wskazał, że po stwierdzeniu przez wojewodę nieważności decyzji wywłaszczającej burmistrz wszczął z urzędu postępowanie o wydzielenie działek z nieruchomości drogowych, należących obecnie do gminy.

Zdaniem wnioskodawcy po dokonaniu podziału działki miały mu zostać zwrócone, jednak burmistrz opóźniał wykonanie tych czynności.
W opinii WSA należało rozróżnić żądanie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości mające podstawę w przepisach ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz żądanie wydania nieruchomości realizowane na drodze cywilnej na podstawie art. 222 k.c.

Stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowej wskazywało na możliwość zakwalifikowania żądania wyłącznie jako cywilnego, bowiem wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości jest składany w sytuacji pozostawania w obrocie prawnym decyzji wywłaszczeniowej, ale przy niezrealizowaniu celu wywłaszczenia, co wynika z art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zatem wniosek skarżącego nie mógł doprowadzić do wszczęcia postępowania administracyjnego przed burmistrzem, ani też nie ma podstaw do twierdzenia o pozostawaniu przez ten organ w bezczynności w jego władczym załatwieniu. Skoro o bezczynności w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 8 p.p.s.a można mówić wyłącznie w sprawie administracyjnej, to brak jest podstaw do stwierdzania bezczynności organu w sprawie cywilnej.

Sprawa o wydanie nieruchomości wywłaszczonej w sytuacji, gdy decyzja o wywłaszczeniu została wyeliminowania z obrotu prawnego przez stwierdzenie jej nieważności, ma charakter cywilny i nie pozostaje we właściwości organów administracji publicznej. W konsekwencji nie jest dopuszczalna skarga na bezczynność organów administracji w załatwieniu takiej sprawy wniesiona na podstawie art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) - uznał WSA w Białymstoku.

Na podstawie: Postanowienie WSA w Białymstoku z 13 września 2012 r., sygn. akt II SAB/Bk 47/12, nieprawomocne