Kolejny raz zmianie uległa koncepcja dotycząca polityki utrzymania czystości w gminach. Gminy otrzymają zaledwie 10 proc. pobieranych przez przedsiębiorców opłat za wywóz śmieci.
 
Rozwiązanie takie zawarte jest w założeniach do projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotowanym przez Ministra Środowiska. Odchodzi się tym samym od pomysłu powierzenia gminie pełnej kontroli nad gospodarką odpadami.
 
Zamysł pełnego władztwa samorządów nad odpadami, zakładał, że gmina stanie się właścicielem odpadów. W tym przypadku gmina decydowałaby, gdzie śmieci trafią do unieszkodliwienia i odzysku. Teraz decyzja czy śmieci trafią na wysypisko czy do utylizacji należy do firm odpowiedzialnych za ich wywóz.
 
Nowa regulacja przewiduje, że firmy prowadzące wywóz odpadów komunalnych nadal będą samodzielnie zawierały umowy o odbiorze odpadów z właścicielami nieruchomości. Zobowiązane będą jednak do przekazywania gminom 10 proc. opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości.
 
Samorządy zdecydowanie sprzeciwiają się nowym założeniom do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W ich opinii quasi podatek śmieciowy z pewnością nie wystarczy na inwestycje w nowoczesne zakłady przetwarzania śmieci. Pieniądze pozyskane z opłat będą również zbyt małe, żeby uruchomić kompleksowe systemy gospodarowania odpadami komunalnymi. Występuje również obawa, że gmina nie będzie miała nawet możliwości sprawdzenia, ile tak naprawdę pobiera przedsiębiorca od mieszkańców na jej terenie, co prowadzić może do nadużyć. Samorządowcy prognozują także, że zwiększeniu ulegnie ilość dzikich wysypisk.
 
 
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 16 lutego 2010 r