Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze w sprawie wprowadzenia udokumentowanych złóż kopalin do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Organ ujawnił obszary złóż poprzez dodanie do studium załącznika graficznego oraz obciążył gminę kosztami sporządzenia zarządzenia.

W odwołaniu, gmina stwierdziła, że żaden przepis prawa nie upoważnia organu nadzoru do orzekania o kosztach sporządzenia zmiany studium w drodze zarządzenia zastępczego.

Zdaniem gminy ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 613 z późn. zm) upoważnia jedynie do wprowadzania udokumentowanego obszaru kopalin do studium w formie zarządzenia zastępczego. Przepis ten nie upoważnia natomiast do rozstrzygania o kosztach postępowania i kompetencji władczych. Do orzekania w tej materii uprawnione są sądy powszechne.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

NSA przypomniał, iż stosownie do art. 208 ust. 3 ustawy Prawo geologiczne i górnicze koszty sporządzenia zarządzenia zastępczego ponosi w całości gmina.

W ocenie sądu skoro obowiązek poniesienia kosztów stanowi konsekwencję niewykonania prze z gminę obowiązku wynikającego z prawa publicznego, to kwestia kosztów związanych z obowiązkiem realizacji stanu zgodnego z tym prawem nie jest domeną prawa prywatnego.

Zarządzenie zastępcze wojewody, o którym mowa w art. 208 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze stanowi władcze rozstrzygnięcie organu nadzoru wywołujące określone skutki prawne w sferze władztwa planistycznego gminy.

Wojewoda ma zatem prawo w akcie tym określić wysokość kosztów sporządzenia studium i obciążyć nimi gminę, której obszaru dotyczy zarządzenie – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok NSA z 15 grudnia 2015 r., sygn. akt II OSK 2453/15, prawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów