Sprawa dotyczyła spółki prawa handlowego, która prowadząc niezależną działalność gospodarczą, została dodatkowo wyznaczona przez gminę jako inkasent do poboru opłaty targowej.

Spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

W ocenie spółki, w wyniku kontroli, organ podatkowy nieprawidłowo zaklasyfikował pobór opłaty targowej do usług podlegających opodatkowaniu VAT, podczas gdy czynności te nie podlegają pod ustawę o podatku od towarów i usług.

Zdaniem spółki wykonywanie czynności inkasenta opłaty targowej stanowi czynność jednostronnie zleconą o charakterze władczym, typową dla czynności publicznoprawnych.

NSA rozpatrując skargę uznał, iż skarżąca spółka jest podmiotem gospodarczym niezależnym w stosunku do miasta, ponoszącym ryzyko ekonomiczne związane ze swoją działalnością gospodarczą, w tym również w zakresie zysku z inkasa, który uzależniony jest od kwoty pobranych opłat.

Zatem spółka jako inkasent do poboru opłaty targowej, świadczy z tego tytułu na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) usługę opodatkowaną podatkiem VAT.

Na podstawie:
Wyrok NSA z 12 maja 2015 r., sygn. akt I FSK 222/14, prawomocny