Gmina wniosła skargę na bezczynność prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w sprawie nieusunięcia ze zbioru danych organu błędnej informacji o liczbie mieszkańców gminy.

Jednocześnie wniosła o zobowiązanie organu do usunięcia błędnej informacji i określenie liczby mieszkańców w sposób prawidłowy i rzeczywisty.

Gmina tłumaczyła, iż błędna informacja dotycząca mieszkańców narusza jej interes prawny i skutkuje zaniżeniem kwoty części oświatowej subwencji ogólnej.

W odpowiedzi prezes GUS wyjaśnił, że bilans ludności jest sporządzany jednolicie dla wszystkich jednostek podziału terytorialnego kraju.

WSA zwrócił uwagę, iż Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jest zobowiązany do działania w ramach kompetencji przyznanych mu przez przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej (Dz. U. 2012, poz. 591).

Z ustawy nie wynika zaś, aby Prezes GUS posiadał kompetencje do wydania aktu administracyjnego, czy też podjęcia czynności w sprawie załatwienia indywidualnego żądania o usunięcie ze zbioru danych niezgodnej z rzeczywistością informacji o liczbie mieszkańców miasta.

Skoro żaden przepis nie uprawnia Prezesa GUS do załatwienia kwestii zgłoszonej przez gminę, w postaci wydania decyzji, postanowienia albo aktu lub podjęcia czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 1- 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), to nie można skutecznie wnieść skargi do sądu administracyjnego zarzucając organowi bezczynność.

Na podstawie:
Postanowienie NSA z 27 stycznia 2016 r., sygn. akt I OSK 35/16, prawomocne 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami