Burmistrz określił nadleśnictwu wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości.

Organ przyjął, że grunty pozostające w zarządzie nadleśnictwa, na których posadowione zostały słupy linii energetycznych i linie energetyczne, są gruntami, na których w rzeczywistości wykonywane są czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej przez zakłady energetyczne.

W związku z tym są opodatkowane najwyższą stawką podatku od nieruchomości.

Nadleśnictwo dowołało się od decyzji.

Tłumaczył, iż grunty pod liniami elektroenergetycznymi w obrębie zlokalizowanych pod nimi pasów technicznych nie są gruntami zajętymi na prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż nie wyłącza to możliwości prowadzenia na nich innej działalności, np. leśnej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

NSA wyjaśnił, iż wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest od sposobu wykorzystania gruntu. Najwyższymi stawkami podatkowymi podatku od nieruchomości opodatkowane są grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób ich zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków.

Zatem grunty znajdujące się pod pasami technicznymi, usytuowane pod napowietrznymi liniami energetycznymi, są gruntami zajętymi na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przesyłu przez przedsiębiorstwo energetyczne energii elektrycznej, podlegają opodatkowaniu najwyższymi stawkami podatku od nieruchomości – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok NSA z 9 czerwca 2016 r., sygn. akt II FSK 1238/14, prawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów