Od pięciu miesięcy obywatele mogą wyrobić nowy dokument. Zmienił się wzór graficzny, pojawiły się również nowe zabezpieczenia – m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Na dowodzie znalazła się też informacja o obywatelstwie.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 marca dowód osobisty nie zawiera już informacji o miejscu zameldowania, kolorze oczu, wzroście, nie ma też na nim skanu podpisu posiadacza dokumentu.

Od 1 marca, czyli od momentu wydawania nowych dowodów osobistych, nie otrzymaliśmy sygnałów od obywateli, w związku z posługiwaniem się dowodami osobistymi bez adresu zameldowania, informuje resort spraw wewnętrznych.

Dowód osobisty można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Wcześniej można to było zrobić tylko w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierany jest w tym samym urzędzie, w którym złożono wniosek. Taką możliwość daje nowy System Rejestrów Państwowych, który połączył najważniejsze państwowe rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Dodatkowo na stronie www.obywatel.gov.pl można on-line sprawdzić czy dokument jest gotowy do odbioru. W zakładce „Dowody osobiste” została uruchomiona e-usługa, pozwalająca sprawdzić, czy dokument został już przygotowany przez urzędników. Wystarczy wpisać numer zawarty na potwierdzeniu złożenia wniosku, który wcześniej otrzymaliśmy w urzędzie, a odpowiedź pojawi się na ekranie. Usługa jest bezpłatna i nie wymaga dodatkowego logowania.

(www.msw.gov.pl)