Gminy, które go tworzą, przekazują część pieniędzy lokalnym społecznościom. Dzięki temu mieszkańcy mogą realizować potrzebne przedsięwzięcia, np. wybudować plac zabaw, chodnik czy wyremontować wiejską świetlicę. Obecnie taki fundusz wyodrębnia ok. 55 proc. gmin, które mają sołectwa. Celem zaproponowanych przez rząd zmian jest zwiększenie tego odsetka do 70 proc.
Zdaniem ekspertów niektóre rozwiązania zawarte w projekcie mogą jednak odstraszyć gminy od wydzielania tych pieniędzy. – Nieprzemyślane regulacje prawne mogą zniweczyć całą ideę funduszu sołeckiego – alarmuje dr Rafał Trykozko, autor opinii o projekcie ustawy przygotowanej dla Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska.
Zgodnie z propozycjami zmian sołectwa zyskają możliwość zmiany wniosku i celu, na który zostaną wydane przyznane im pieniądze.
– W przygotowanych przepisach nie ma żadnych warunków zmiany przedsięwzięć, a w szczególności, w jakich okolicznościach jest to możliwe i ile jest dopuszczalnych modyfikacji – mówi dr Rafał Trykozko. - W praktyce może więc dojść do tego, że zmiany celu inwestycji będą nieprzemyślane, np. powstaną w efekcie kłótni mieszkańców - dodaje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna