W raporcie z przeprowadzonej kontroli, NIK zwraca uwagę na liczne przypadki niewywiązywania się przez wojewodów z obowiązku przekazywania gminom danych o znajdującej się na ich obszarze infrastrukturze krytycznej. W efekcie, niektóre skontrolowane samorządy nie podjęły działań mających wzmocnić ich ochronę.

Niski poziom zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej, to również efekt zaniedbań ze strony samorządów . Wielu spośród skontrolowanych starostów (prezydentów) oraz wójtów (burmistrzów) nie realizowało w ogóle zadań związanych z ochroną IK, wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

Zdarzało się, że wspomniane podmioty ani nie gromadziły, ani też nie przetwarzały danych dotyczących zagrożeń dla IK. Samorządy zaniedbywały także opracowywanie oraz wdrażanie procedur na wypadek wystąpienia niebezpieczeństwa oraz rozwiązań na wypadek zniszczenia lub zakłócenia funkcjonowania obiektów infrastruktury kryzysowej. Mało tego, w wielu JST nie aktualizowano powiatowych i gminnych planów zarządzania kryzysowego, choć konieczne było ich dostosowanie do wymogów ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

NIK zwraca również uwagę, że w badanym okresie brakowało wymaganej współpracy starostów (prezydentów) i wójtów (burmistrzów) z operatorami IK, w zakresie zabezpieczenia obiektów. O zdarzeniach, które w znaczący sposób mogły oddziaływać na bezpieczeństwo infrastruktury kryzysowej, starostwa i gminy dowiadywały się najczęściej ze środków masowego przekazu.

Powyższe nieprawidłowości skłoniły NIK do sformułowania i skierowania do skontrolowanych podmiotów wniosków, dotyczących usunięcia wykrytych uchybień i wykonywania zadań z zakresu ochrony IK zgodnie z przepisami prawa.

(nik.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami