Stwierdzone nieprawidłowości rzutowały na Internetowy Serwis Kąpieliskowy, gdzie dane były często niekompletne lub nieaktualne. Niemniej w większości skontrolowanych włodarze potrafili zapewnić bezpieczeństwo osobom wypoczywającym nad wodą.

W połowie kontrolowanych przez NIK gmin urzędnicy z pomocą Policji, Straży Miejskiej i WOPR skutecznie identyfikowali miejsca niebezpieczne na obszarach wodnych. Dzięki temu w części gmin Policja wprowadziła patrole na łodziach motorowych.

Kontrola wykazała, że w badanym okresie liczba kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli zdecydowanie zmalała. Główną przyczyną były wysokie koszty utrzymania, związane głównie z zatrudnieniem ratowników oraz zapewnieniem sprzętu ratowniczego i medycznego.

Zdaniem Izby znaczącej poprawie uległa jakość wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Świadczy o tym wzrost liczby obiektów wyróżnionych Błękitną Flagą wzrosła w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat z 21 do 29.

W wyniku przeprowadzonej kontroli NIK skierowała wnioski o podjęcie wszelakich działań do Ministra Środowiska, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych.

(nik.gov.pl)