Gmina nabyła nieruchomość na podstawie decyzji komunalizacyjnej wojewody dla zaspokojenia wspólnych potrzeb w zakresie ładu przestrzennego, zieleni gminnej i zadrzewień. Na daną nieruchomość gmina zawarła umowę dzierżawy z inwestorem, który ma zamiar wybudować inwestycję o charakterze komercyjnym.

Na tę inwestycję została wydana decyzja o warunkach zabudowy, a inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę i złożył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Do organu wydającego pozwolenia na budowę wpłynęło zawiadomienie Ministra, który zawiadamia, że z urzędu zostało wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności powyższej decyzji komunalizacyjnej wojewody.

Czy w takim przypadku można wydać pozwolenie na budowę dla danej nieruchomości, czy też należy je zawiesić (ale z jakiego powodu)?

Co w tym przypadku może być zagadnieniem wstępnym określonym art. 97 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego , jeżeli decyzja o warunkach zabudowy jest w obrocie prawnym a inwestor złożył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością?

Odpowiedź

Toczące się postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnej, na której opiera się tytuł prawny inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, nie stanowi podstawy do zawieszenia postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla inwestycji planowanej do realizacji na tej nieruchomości. Ewentualne stwierdzenie tej nieważności w drodze ostatecznej decyzji administracyjnej stanowić będzie natomiast podstawę dla wznowienia postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę.

Uzasadnienie

Zasada pewności prawa i leżąca u jej podstaw zasada trwałości decyzji administracyjnej, wynikająca z art. 16 i art. 110 Kodeksu postępowania administracyjnego , powodują, że każda decyzja ostateczna, do czasu kiedy jako taka pozostaje w obrocie prawnym, korzysta z domniemania legalności i prawidłowości. Nie można w konsekwencji, z tej racji, odmówić prawa korzystania z uprawnień przyznanych decyzją administracyjną do czasu, kiedy w odpowiedniej procedurze, tu: stwierdzenia nieważności, decyzja taka, z powodu jej wad, nie zostanie wycofana z obrotu prawnego. Toczące się postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji nie może podważać ostateczności tej decyzji, nie jest zatem podstawą dla zawieszenia postępowania. Natomiast, zgodnie z art. 145 § 1 pkt 8 Kodeksu postępowania administracyjnego , w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

Również w wyroku NSA z dnia 12 maja 2009 r., I OSK 441/2009 mowa jest, że sama możliwość stwierdzenia nieważności decyzji nie stanowi przesłanki zawieszenia postępowania, i to niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)