Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Prezydent miasta wezwał właściciela pojazdu do uiszczenia opłaty dodatkowej za cztery nieopłacone przez niego postoje w strefie płatnego parkowania.


Właściciel odmówił wniesienia opłaty i w związku z tym prezydent wystawił tytuł egzekucyjny.
 

Kierowca zarzucił organowi błędne ustalenie osoby zobowiązanego. Wyjaśnił bowiem, iż w okresie wskazanym w tytule wykonawczym z pojazdu korzystał jego syn. Jako dowód dołączył do akt oświadczenie syna, iż to on korzystał z samochodu ojca we wskazanym okresie.


Kwestię sporną w sprawie była odpowiedź na pytanie czy zobowiązanym do uiszczenia był faktycznie właściciel samochodu czy wskazana przez niego osoba, która potwierdziła fakt postoju.


WSA nie zgodził się z argumentacją organu, że obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej jest związany z własnością pojazdu i ciąży zawsze na właścicielu pojazdu.


Sąd przypomniał, iż co do zasady korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych.


W przypadku opłaty za parkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania korzystającym z drogi może być właściciel pojazdu bądź jego użytkownik (najemca, użyczający), a nawet osoba, która użytkuje taki pojazd bezprawnie w wyniku kradzieży.


Zatem obowiązek uiszczenia opłaty parkingowej ciąży na każdym kto korzysta z drogi (parkuje w strefie płatnego parkowania), poprzez zajęcie pojazdem miejsca postojowego, niezależnie od tego czy zajęcia dokonuje samochodem własnym czy stanowiącym własność osoby trzeciej.


W przypadku nieuiszczenia opłaty parkingowej, to na użytkowniku drogi ciąży obowiązek zapłaty opłaty dodatkowej.


Sąd podkreślił jednak, iż ciężar dowodu w tym zakresie spoczywa na właścicielu pojazdu.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 15 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 247/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.