Grupa radnych wniosła skargę do sądu administracyjnego na pismo wojewody.

W zaskarżonym piśmie wojewoda wyraził swoje stanowisko w kwestii braku podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu jednego z radnych.

W odpowiedzi na skargę wojewoda wniósł o jej odrzucenie.

Jego zdaniem skarga została wniesiona na pismo informacyjne organu, na które nie przysługują środki prawne przewidziane w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

WSA przyznał rację wojewodzie.

W sprawie należało wyjaśnić czy zaskarżone pismo wojewody stanowi jedną z prawnych form działania administracji wskazanych w art. 3 ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Przyjmuje się, że stosowanie tego przepisu może mieć miejsce, gdy spełnione są następujące przesłanki:

1) akt lub czynność nie mają charakteru decyzji lub postanowienia,
2) są podejmowane w sprawach indywidualnych, skierowane do konkretnego podmiotu,
3) mają charakter publicznoprawny oraz
4) dotyczą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Ostatnia przesłanka oznacza, że musi istnieć ścisły i bezpośredni związek między działaniem lub zaniechaniem organu administracji, a możliwością realizacji uprawnienia, wynikającego z przepisu prawa przez podmiot niepowiązany organizacyjnie z organem wydającym dany akt lub podejmującym daną czynność.

Pismo wojewody nie posiada tej ostatniej cechy, brak jest bowiem bezpośredniego związku między treścią pisma organu a sferą praw i obowiązków grupy radnych.

Zdaniem sądu, zaskarżone pismo ma charakter wyjaśnień udzielonych radzie gminy w ramach wymiany korespondencji, co prowadzi do wniosku, że pismo to nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 9 września 2015 r., sygn. akt II SA/Go 591/15, nieprawomocne