Gminy mają kłopoty z jednolitą interpretacją przepisów o przyznawaniu świadczeń pielęgnacyjnych. Z pewnością sytuację poprawiłoby wprowadzenie wzoru kwestionariusza wywiadu, jednak resort pracy odrzuca ten pomysł.

Od stycznia tego roku świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł miesięcznie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Krąg osób, które rezygnując z pracy zarobkowej aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, jest ściśle określony. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności przyznania świadczenia, gmina powinna posiłkować się przeprowadzeniem wywiadu z osobą składającą wniosek.

Gminy mają problemy z interpretacją przepisów, które nie precyzują choćby na czym polegać ma opieka i czy osoba, która ją sprawuje, może zamieszkiwać w innej miejscowości niż osoba wymagająca pomocy. Na dłuższą metę spowodować to może sytuację, w której przy jednakowym stanie faktycznym, jedne gminy przyznają świadczenie drugie zaś go odmówią.

Przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej apelują zatem o wprowadzenie jednolitych wzorów wywiadów. Z odpowiedzi resortu dowiadujemy się jednak, że gminy mogą skorzystać z informacji zawartych w wywiadzie środowiskowym, natomiast standardowy wzór wywiadu nie zostanie wprowadzony. Gminy każdy przypadek traktować powinny indywidualnie.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 9 marca 2010 r.