Komendant Policji wystąpił o skierowanie kierowcy na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje do kierowania pojazdami z powodu uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do posiadanych kwalifikacji. W uzasadnieniu wniosku opisał przypisane kierowcy naruszenia przepisów ruchu drogowego w okresie od 2007 r. do 2014 r.

W odwołaniu od decyzji kierowca zarucił organowi pominięcie faktu, że część wykroczeń, za które został ukarany uległa zatarciu. W związku z tym nie mogły one stanowić podstawy do poddawania w wątpliwość jego kwalifikacji jako kierowcy.

WSA uznał, iż linia obrony mężczyzny nie jest trafna.

To, że znaczna część ukarań mandatami uległa zatarciu, nie oznacza, że fakt popełnienia wykroczeń drogowych nie miał miejsca.

Zatarcie ukarania nie jest równoznaczne z niemożnością wyciągnięcia wobec ukaranego w innym niż postępowanie wykroczeniowe postępowaniu, skutków prawnych z zachowań, które stanowiły wykroczenia drogowe.

Fakt uprzedniego ukarania mandatami za wykroczenia drogowe, pomimo zatarcia ukarania, nie jest obojętny w sferze stosunków społecznych.

Dotyczy to zwłaszcza sfery oceny kwalifikacji ukaranego jako kierowcy, dla której istotne jest sprawstwo i wina, a nie orzeczenie o karze – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 16 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 292/15, nieprawomocny