Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .


Nauczyciel odszedł na emeryturę z art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN. Po czterech latach od odejścia na emeryturę wygrał konkurs i został zatrudniony w szkole na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, a następnie powierzono mu stanowisko dyrektora tej szkoły. W szkole przepracował 3 lata.

Czy w tym czasie jego umowa powinna zostać przekształcona w zatrudnienie poprzez mianowanie?

Dyrektor posiada stopień nauczyciela mianowanego. W tym roku dyrektor rezygnuje z funkcji, lecz w nowym roku nie będzie dla niego pełnego etatu.
Jak rozwiązać z nim stosunek pracy?

Odpowiedź

Podstawę zwolnienia stanowi art. 20 ust. 1 pkt 2 KN.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 10 ust. 5 pkt 6 KN, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

Jeżeli w szkole nie ma warunków do zatrudnienia nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, można go zatrudnić na część etatu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN) albo w pełnym wymiarze zajęć na podstawie umowy o pracę na czas określony, np. równy okresowi powierzenia stanowiska dyrektora szkoły w sytuacji, gdy nauczyciel wcześniej nie był zatrudniony w szkole (art. 10 ust. 7 KN).


Nie ma natomiast możliwości zatrudnienia nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w sytuacji zatrudnienia na cały etat. Zasadą jest, że dyrektor szkoły powinien być zatrudniany w pełnym wymiarze zajęć.

Jeżeli w omawianym przypadku nauczyciel został zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, podstawę prawną jego zatrudnienia stanowi mianowanie, mimo iż została podpisana umowa o pracę, a w konsekwencji nie doszło do przekształcenia podstawy zatrudnienia.

Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć ulega rozwiązaniu w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. W takim przypadku nauczycielowi doręcza się trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 20 ust. 3 KN), a nauczycielowi zatrudnionemu przez mianowanie wypłaca się sześciomiesięczną odprawę (art. 20 ust. 2 KN). Nauczyciel może złożyć wniosek o przejście w stan nieczynny.

Tylko w sytuacji, gdyby jednak nauczyciel został zatrudniony na część etatu, podstawę jego zatrudnienia stanowiłaby umowa o pracę, która uległaby rozwiązaniu w trybie trzymiesięcznego wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 27 ust. 1 KN).

Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .