Czy przepis dotyczy wyłącznie tych obiektów, na które obowiązek prowadzenia pomiarów został nałożony w art. 175, a w art. 178 można zmienić tylko ich częstotliwość?

Odpowiedź


Organ ochrony środowiska może nałożyć obowiązki związane nie tylko z częstotliwością pomiarów okresowych (instalacje wymienione w art. 175 ust. 1 Prawa Ochrony Środowiska  lub ciągłych (instalacje wymienione w art. 175 ust. 2 Prawa Ochrony Środowiska ), ale także obowiązki wynikające z art. 82 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowiska   związane z zapobieganiem, ograniczaniem oraz monitorowaniem oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wynikające z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (do czasu wejścia w życie tej ustawy obowiązki te wynikały z art. 56 ust. 4 Prawa Ochrony Środowiska ) oraz obowiązki wynikające z art. 95 Prawa Ochrony Środowiska (obowiązek prowadzenia pomiarów substancji w powietrzu, w przypadku, gdy poziom tej substancji jest przekroczony).

Uzasadnienie

W art. 150 ust. 1 Prawa Ochrony Środowiska przyznano organom ochrony środowiska możliwość nałożenia, w drodze decyzji na prowadzącego instalację lub użytkownika urządzenia obowiązku prowadzenia w określonym czasie pomiarów wielkości emisji wykraczających poza obowiązek prowadzenia pomiarów okresowych lub ciągłych. Obiekty komunikacji są tylko wyjątkową forma instalacji. W związku z tym w stosunku do nich w art. 178 ust. 1 Prawa Ochrony Środowiska przyznano organom ochrony środowiska możliwość nałożenia na zarządzającego drogą, linią kolejową, linia tramwajową, lotniskiem lub portem, obowiązku prowadzenia pomiarów substancji lub energii w środowisku innych niż: pomiary okresowe, ciągłe, pomiary związane z przebudową obiektów komunikacyjnych, pomiary, których konieczność przeprowadzenia wynika z decyzji stanowiącej podstawę do realizacji konkretnego przedsięwzięcia, nałożone w drodze decyzji na podmiot korzystający ze środowiska, który prowadzi działalność powodującą wprowadzanie substancji do powietrza, nałożone w drodze decyzji na władającego powierzchnią ziemi, obowiązanego do rekultywacji, obowiązku prowadzenia pomiarów zawartości substancji w glebie i ziemi.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)