1. Pracownik był zatrudniony w budżetowej jednostce samorządowej w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 r. W roku bieżącym naliczone zostanie dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r.

Czy naliczając to wynagrodzenie należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu i kwotę wolną od podatku, czy tylko ograniczyć się do obliczenia kwoty podatku w wysokości 18%?

2. Czy do podstawy obliczenia wynagrodzenia rocznego należy doliczać dodatek stażowy pracownicy przebywającej na zwolnieniu lekarskim? Dodatek stażowy w okresie choroby wypłacany jest w pełnej wysokości - nie stanowi podstawy ustalenia zasiłku chorobowego.

Odpowiedź

1) Należy zastosować pracownicze koszty uzyskania przychodu

2) Tak, zgodnie z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Ad. 1. Pracownik wskazany w pytaniu – jak wynika z informacji zawartej w tym punkcie – nie jest już zatrudniony w jednostce budżetowej. W 2011 r. otrzyma zatem proporcjonalną "trzynastkę" jako jedyny przychód ze stosunku pracy od tego podmiotu, tyle że zakończonego stosunku pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że przychód z tytułu dodatkowego wynagrodzenia rocznego zachowuje swój pracowniczy charakter. W związku z powyższym wypłacone byłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne jest przychodem ze stosunku pracy, zatem jednostka jako płatnik ma obowiązek przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnić koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) . Stanowisko to potwierdza interpretacja zawarta w piśmie Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r., nr IPPB4/415-321/09-4/JK2.

Ad. 2. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.) wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Wprawdzie przepisy dotyczące ekwiwalentu urlopowego nakazują wyłączenie z podstawy ekwiwalentu wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - zgodnie z § 6 pkt 7 w zw. z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) , ale – odnośnie dodatku stażowego – resort pracy uznał, że dodatek ten, przysługujący pracownikowi samorządowemu za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które otrzymuje wynagrodzenie (np. z powodu choroby), jak i za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego – powinien być w całości uwzględniony w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego, pomimo że jest wypłacany za okresy nieprzepracowane (por. pismo Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 stycznia 2010 r., brak sygnatury).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.)