W związku z powyższym rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy na podstawie art. 77 ust. 1 Prawa wodnego  starosta (właściciel rowu) może nakazać właścicielom sąsiadujących z rowem działek wykonanie jego konserwacji?

 

Odpowiedź

W omawianym przypadku starosta również może nakazać właścicielom sąsiadujących z rowem działek wykonanie konserwacji rowu.
Mamy tu do czynienia ze starostą jako organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, a więc decyzji o której mowa w art. 77 ust. 2 Prawa wodnego  również oraz starostą reprezentującym skarb państwa jednoosobowo. Są to dwie różne funkcje starosty.
 
Uzasadnienie
 
Starosta jako organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego wydaje decyzję, którą nakłada obowiązek utrzymania w należytym stanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych na poszczególnych właścicieli gruntów odnoszących korzyści z tego urządzenia. Natomiast zbiegiem okoliczności przedmiotowy rów melioracyjny jest własnością skarbu państwa w zasobie nieruchomości starosty, a starosta jednoosobowo pełni tu funkcję reprezentanta skarbu państwa. Tych dwóch różnych funkcji starosty nie należy mylić.

Należy przy tym pamiętać, że na staroście reprezentującym skarb państwa ciążą takie same obowiązki jak i na innym właścicielu gruntów odnoszącym korzyści z urządzenia jakim jest rów i może zachodzić potrzeba nałożenia obowiązku również na starostę. W praktyce bywa najczęściej tak, że pozwolenia wodnoprawne wydane są przez wydział ochrony środowiska - starosta działa tu jako organ właściwy do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, a zobowiązany zostanie starosta reprezentującym skarb państwa w imieniu, którego działa geodeta powiatowy i zarządza nieruchomościami skarbu państwa.
 
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)