STYCZEŃ


Termin: do dnia 20 stycznia.

Zadanie: Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Podstawa prawna: art. 30a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).


Termin: nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego.

Zadanie: Do czasu podjęcia uchwały budżetowej, jednak nie później niż do dnia 31 stycz-

nia roku budżetowego, podstawą gospodarki finansowej jest projekt uchwały budżetowej przedstawiony organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzenie zmian w projekcie uchwały budżetowej jednostki samorządu terytorialnego powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez organ stanowiący może nastąpić tylko za zgodą zarządu jednostki samorządu terytorialnego.

Podstawa prawna: art. 240 ust. 1–2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).


Termin: do dnia 31 stycznia następnego roku.

Zadanie: Dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu tej jednostki.

Podstawa prawna: art. 251 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).


Termin: do dnia 31 stycznia.

Zadanie: Przewodniczący komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku składają Przewodniczącemu Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych sprawozdanie o sposobie rozpoznania wniosków o ukaranie, wniesionych w roku poprzednim. Kadencja komisji orzekających i Głównej Komisji Orzekającej trwa 4 lata. Przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej w terminie do dnia 15 marca każdego roku składa ministrowi właściwemu do spraw fi nansów publicznych sprawozdanie z działalności Głównej Komisji Orzekającej oraz zbiorcze sprawozdanie z działalności komisji orzekających w roku poprzednim.

Podstawa prawna: art. 192 ust. 1–2 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 168).


Termin: do dnia 31 stycznia, a także do 15 dnia każdego miesiąca.

Zadanie: Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Nieruchomości Rolnych, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, składają deklaracje podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy (sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru). Natomiast jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku. Ponadto wyżej wymienione podmioty wpłacają obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości na rachunek właściwej gminy (bez wezwania) w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń – do dnia 31 stycznia.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.).


Termin: do dnia 31 stycznia.

Zadanie: Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim są obowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.

Podstawa prawna: art. 11(1) ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.).


Termin: do dnia 31 stycznia, 31 maja i 30 września.

Zadanie: Gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, która stanowi dodatkowe środki na fi nansowanie zadań dotyczących działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu. Opłata ta wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach podanych powyżej.

Podstawa prawna: art. 11(1) ust. 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.).


Termin: do dnia 31 stycznia, do końca lutego, do dnia 15 marca.

Zadanie: Komendanci straży do dnia 31 stycznia przekazują właściwemu terytorialnie komendantowi wojewódzkiemu (stołecznemu) Policji informacje o danych zawartych w ewidencji (dotyczące etatów, wyposażenia – w tym środków przymusu bezpośredniego – oraz wyników działań straży). Zbiorcze informacje z obszaru województwa komendant wojewódzki (stołeczny) Policji składa wojewodzie do końca lutego każdego roku. Do 15 marca wojewoda przekazuje ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych otrzymane informacje z obszaru województwa o danych zawartych w ewidencjach.

Podstawa prawna: art. 9b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.).


Termin: do dnia 31 stycznia.

Zadanie: Agencja zatrudnienia przedstawia marszałkowi województwa informację o swojej działalności za rok poprzedni, zawierającą m.in. liczbę osób, które podjęły pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia, według grup elementarnych zawodów, zgodnie z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, z podaniem państw zatrudnienia, liczbę pracodawców i osób korzystających z usług doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego, liczbę osób skierowanych przez agencję zatrudnienia do wykonywania pracy tymczasowej według grup elementarnych zawodów, zgodnie z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, z podaniem państw zatrudnienia.

Podstawa prawna: art. 19f ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).@page_break@



LUTY


Termin: do dnia 10 lutego.

Zadanie: Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego w terminie do dnia 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, który podlegał analizie. Sprawozdanie to, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, w terminie 7 dni od jego sporządzenia, przekazuje regionalnej izbie obrachunkowej, a także organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Podstawa prawna: art. 30a ust. 4–5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).


Termin: do końca lutego roku budżetowego.

Zadanie: W przypadku niepodjęcia uchwały budżetowej do dnia 31 stycznia roku budżetowego regionalna izba obrachunkowa ustala budżet jednostki samorządu terytorialnego w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych. Do dnia ustalenia budżetu przez regionalną izbę obrachunkową podstawą gospodarki finansowej jest projekt uchwały budżetowej przedstawiony organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego.

Podstawa prawna: art. 240 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) oraz art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1113).

Termin: do dnia 28 lutego roku następującego po roku budżetowym.

Zadanie: Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, państwowe i samorządowe instytucje kultury, państwowe instytucje filmowe oraz inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych (z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego), których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego, przedstawiają zarządowi jednostki samorządu terytorialnego sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego jednostki w szczegółowości nie mniejszej niż w planie finansowym.

Podstawa prawna: art. 265 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).


Termin: do dnia 28 lutego.

Zadanie: Organ wykonawczy gminy przedkłada marszałkowi województwa informacje wskazane w ustawie, m.in. o stanie wyposażenia aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków komunalnych, oraz informację o postępie realizacji przedsięwzięć określonych w krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 3c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.).

Kalendarium zostało opracowane na podstawie Informatora Samorządowego 2014.