Czerwiec:


Termin: do 15 czerwca roku następującego po roku budżetowym.

Zadanie: Komisja rewizyjna przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego wniosek w sprawie absolutorium dla zarządu.
Podstawa prawna: art. 270 ust. 3 ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 15 czerwca.
Zadanie: Dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego
Podstawa prawna: art. 22a ustawy o systemie oświaty .


Termin:
do 30 czerwca.
Zadanie: Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego przedstawia co roku sejmikowi województwa właściwej jednostki samorządu terytorialnego ocenę zasobów pomocy społecznej na podstawie analizy lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej.
Podstawa prawna: art. 16a ust. 4  ustawy o pomocy społecznej .


Termin: do 30 czerwca.
Zadanie: Ostateczny termin dokonania wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, upływa 30 czerwca roku następnego.
Podstawa prawna: art. 263 ust. 4  ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym.
Zadanie: Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego oraz sprawozdanie z wykonania budżetu.
Podstawa prawna: art. 270  ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym.
Zadanie: Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuję uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu po zapoznaniu się ze sprawozdaniami, opiniami i informacjami wskazanymi w ustawie.
Podstawa prawna: art. 271 ust. 1  ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 30 czerwca.
Zadanie: Wojewoda prowadzi rejestr domów pomocy społecznej i corocznie ogłasza go w wojewódzki dzienniku urzędowym.
Podstawa prawna: art. 57 ust. 6  ustawy o pomocy społecznej .


Lipiec


Termin: do 16 lipca 2013 r.
Zadanie: Gminy są obowiązane ograniczyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania do dnia 16 lipca 2013 r. – nie więcej niż 50 proc. całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
Podstawa prawna: art. 3c pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.


Termin: do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy.
Zadanie: Wójt (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje sołtysom informację o wysokości środków z funduszu sołeckiego przypadających na dane sołectwo zgodnie z algorytmem wskazanym w ustawie.
Podstawa prawna: art. 2 ust. 2 ustawy o funduszu sołeckim .


Termin: do 31 lipca.
Zadanie: Sporządzanie oceny zasobów pomocy społecznej i przekazywanie jej właściwemu wojewodzie należy do zadań samorządu województwa. Sporządzanie przedmiotowej oceny następuje na podstawie ocen sporządzanych przez gminy i powiaty z obszaru województwa. Ocena uwzględnia kwestie i problemy społecznego wynikające z przyjętej strategii wraz z projektami dotyczącymi regionalnych programów pomocy społecznej wspierających samorządy lokalne w działaniach na rzecz ograniczenia tego zjawiska.
Podstawa prawna: art. 21 ustawy o pomocy społecznej .

@page_break@
Sierpień


Termin: do 31 sierpnia.
Zadanie: Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego i regionalnej izbie obrachunkowej m.in. informację o przebiegu wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego za pierwsze półrocze oraz informację o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.
Podstawa prawna: art. 266 ust. 1  ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 31 sierpnia.
Zadanie: Zwrot wydatków z funduszu sołeckiego następuje na rachunek budżetu gminy w terminie do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku, w którym dokonano wydatków. Zaznaczyć należy, że środki funduszu sołeckiego niewykorzystane w roku budżetowym wygasają z upływem roku.
Podstawa prawna: § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2010 r. w sprawie trybu zwrotu części wydatków gmin wykonanych w ramach funduszu sołeckiego (Dz. U. Nr 21, poz. 106).


Termin: do dnia 31 sierpnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
Zadanie: Upływa termin podania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o średniej kwocie bazowej w kraju, która stanowi element algorytmu stosowanego do obliczenia wysokości środków przypadających na dane sołectwo.
Podstawa prawna: art. 2 ust. 8  ustawy o funduszu sołeckim .


Wrzesień


Termin: do 30 września.
Zadanie: Minister właściwy do spraw finansów publicznych zamieszcza wykaz organizacji pożytku publicznego na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra. Wykaz zawiera nazwę i numer wpisu organizacji pożytku publicznego do Krajowego Rejestru Sądowego oraz wysokość środków pochodzących z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za rok poprzedzający otrzymanych przez tę organizację.
Podstawa prawna: art. 27 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.


Termin: do 30 września.
Zadanie: Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidywana przez jednostkę samorządu terytorialnego. Warunkiem udzielenia dotacji jest podanie przez osobę prowadzącą szkołę planowanej liczby uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
Podstawa prawna: art. 90 ust. 2a  ustawy o systemie oświaty .


Termin: do 30 września poprzedzającego rok budżetowy.
Zadanie: W terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, w którego dotyczy wniosek, sołtys przekazuje organowi wykonawczemu gminy wniosek celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy. Jeśli wniosek nie spełnia warunków określonych w procedurze aplikacyjnej, wójt (burmistrz, prezydent miasta) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odrzuca wniosek i informuje o tym sołtysa. Sołtys może w terminie 7 dni od dnia otrzymania tej informacji podtrzymać wniosek i skierować do rady gminy za pośrednictwem organu wykonawczego gminy. W przypadku potrzymania wniosku przez sołtysa rada miny rozpatruje ten wniosek w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Organ wykonawczy gminy związany jest rozstrzygnięciem rady gminy w tym zakresie. Rada gminy uchwalając budżet odrzuca wniosek sołectwa, w przypadku gdy zamierzone zadania nie spełniają następujących warunków:
- nie należą do zadań własnych gminy,
- nie służą poprawie warunków życia mieszkańców,
- nie są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Podstawa prawna: art. 4 ust. 4  ustawy o funduszu sołeckim .


Termin: do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. 
Zadanie: Dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych s przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego roku udzielenia dotacji. W przypadku braku przedszkola publicznego na terenie gminy podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola rodzinnego.
Podstawa prawna: art. 90 ust. 2b  ustawy o systemie oświaty .@page_break@


Październik


Termin: do 15 października.
Zadanie: Minister właściwy do spraw finansów publicznych informuje właściwe jednostki samorządu terytorialnego w terminie do dnia 15 października roku bazowego o: 
- rocznych planowanych kwotach części subwencji ogólnej i planowanych wpłatach przyjętych w projekcie ustawy budżetowej,
- planowanej kwocie dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podstawa prawna: art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.


Termin: do 30 października
Zadanie: Podmiot dokonujący analizy oświadczeń majątkowych przedstawia odpowiednio radzie gminy, powiatu, sejmikowi województwa informacje o:
- osobach, które nie złożyły oświadczenia majątkowego lub złożyły je po terminie,
- nieprawidłowościach stwierdzonych w analizowanych oświadczeniach majątkowych wraz z ich opisem i wskazaniem osób, które złożyły nieprawidłowe oświadczenia,
- działaniach podjętych w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w analizowanych oświadczeniach majątkowych.
Podstawa prawna: art. 24h ust. 12 ustawy o samorządzie gminnym, art. 25c ust. 1 i 4 ustawy o samorządzie powiatowym, art. 27c ust 1 i 4 ustawy o samorządzie województwa.


Listopad


Termin: do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
Zadanie: Zarząd jednostki samorządu terytorialnego sporządza projekt uchwały budżetowej i przedkłada go organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego oraz RIO celem zaopiniowania; do wniosku dołącza także uzasadnienie oraz inne materiały wymagane przepisami ustawy. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego jest obowiązany przedstawić organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego opinię regionalnej izby obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej przed uchwaleniem budżetu.
Podstawa prawna: art. 238  ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu.
Zadanie: Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy po konsultacjach w trybie przewidzianym w ustawie.
Podstawa prawna: art. 5a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.


Termin: do 30 listopada.
Zadanie. Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje jednostkom samorządu terytorialnego środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Podział rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej powinien nastąpić  do dnia 30 listopada każdego roku.
Podstawa prawna: art. 28 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

 

Termin: listopad-grudzień.
Zadanie: Rada gminy podejmuje uchwały w sprawie stawek podatków i opłat lokalnych na kolejny rok najpóźniej do końca grudnia. W przypadku nieuchwalenia stawek podatków i opłat lokalnych stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w ustawie. 
Podstawa prawna: art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Grudzień


Termin:
do 22 grudnia.

Zadanie: Zarząd jednostki samorządu terytorialnego w terminie 7 dni od dnia przekazania organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego projektu uchwały budżetowej przekazuje podległym jednostko informacje niezbędne do opracowania projektów ich planów finansowych. Jednostki te opracowują projekty planów finansowych w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa wyżej, nie później jednak niż do dnia 22 grudnia.

Podstawa prawna: art. 248  ustawy o finansach publicznych .


Termin: do 31 grudnia roku poprzedzającego roku budżetowy (a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego).
Zadanie: Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę budżetową.
Podstawa prawna: art. 239  ustawy o finansach publicznych .

 

 

Pełne lista terminów dostępna w Informatorze Samorządowym 2013.



Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.)
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420)
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2008 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)