Czy organ prowadzący może nie wypłacić środków finansowych z funduszu na poratowanie zdrowia, tłumacząc brakiem pieniędzy?

Odpowiedź

Odnosząc się do wypłaty nagród nauczycieli, to powinny być one wypłacone, gdyż Karta Nauczyciela - dalej KN , nakłada na organy prowadzące szkoły obowiązki: stworzenie funduszu na nagrody, a nawet uwzględnienia wysokości i warunków wypłacania nagród w regulaminie wynagradzania. Ponadto środki na wypłatę nagród dyrektora powinny być umieszczone w planie finansowym szkoły. Nagrody dla nauczycieli wliczają się do średnich wynagrodzeń nauczycieli i są zabezpieczane w budżecie państwa. Dysponentem środków przeznaczonych m.in. na nagrody jest organ prowadzący szkołę, który także odpowiada za wypłatę średnich wynagrodzeń nauczycieli. W szkole za realizację planu finansowego odpowiada dyrektor. Jeśli nagroda została przyznana, moim zdaniem staje się roszczeniem nauczyciela. Roszczenia ze stosunku pracy można dochodzić w sądzie pracy. Nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego oraz kontrolę ich gospodarki finansowej sprawuje Regionalna Izba Obrachunkowa.

Odnosząc się do "funduszu na poratowanie zdrowia", to uprzejmie informuję, iż funduszu o takiej nazwie nie ma. Natomiast na podstawie art. 72 ust. 1 KN , niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej oraz określą rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania. Zgodnie z tym zapisem organ prowadzący szkołę powinien wypłacić środki na pomoc zdrowotną dla nauczycieli wyłącznie na określone świadczenia i zgodnie z własnymi ustaleniami.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97, poz. 674)