Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Małżeństwo zaskarżyło naganne zachowanie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym, wszczętym na ich wniosek. Wezwane przez komisję rewizyjną strony zawarły ugodę.

Małżeństwo poprosiło radę powiatu o udostępnienie kopii nagrania z posiedzenia komisji rewizyjnej.


Rada odmówiła przekazania danych. Wyjaśniła, iż nagranie jest tylko pomocą techniczną służącą do sporządzenia protokołu z posiedzenia. Nagrania tego rodzaju nie są archiwizowane i w związku z tym rada takiego nagrania już nie posiada.


Jednocześnie organ wskazał na możliwość zapoznania się z protokołem z posiedzenia komisji.


Małżonkowie wnieśli skargę na bezczynność powiatu. Wyjaśnili, iż przebieg spotkania przedstawiony w protokole nie odzwierciedla wszystkich wypowiedzi, które padły podczas tego spotkania.


WSA przyznał rację skarżącym.


Zdaniem WSA nagranie z posiedzenia komisji rewizyjnej rady powiatu utrwalone za pomocą sprzętu audio i zapisane na jakimkolwiek nośniku, dotyczy sfery faktów i stanowi informację publiczną.


WSA nie zgodził się ze stanowiskiem rady, iż dostęp do informacji publicznej, następuje tylko przez dostęp do protokołów, i że sam fakt posiadania takiego protokołu wyklucza uprawnienie do zapoznania się z innymi materiałami rejestrującymi przebieg posiedzenia.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 13 maja 2014 r., sygn. akt II SAB/Łd 39/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.