W skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości zgadza się z przedstawionym przez RPO stanowiskiem. Jak podkreśla resort w kwestii najniższych opłat egzekucyjnych sporym problemem jest brak ich dostosowania do kwoty egzekwowanego świadczenia. Nie do przyjęcia jest bowiem sytuacja kiedy to koszty egzekucyjne są równe bądź też przekraczają wysokość egzekwowanego świadczenia. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie regulacji wysokości opłat egzekucyjnych w taki sposób, aby stanowiły one pewną część egzekwowanej należności bez jednoczesnego zastrzegania minimalnej wysokości opłaty.

Z kolei w kwestii wprowadzenia ograniczeń egzekucji z nieruchomości, biorąc pod uwagę stosunek wartości nieruchomości do kwoty egzekwowanego świadczenia nie można zapominać zarówno o interesie wierzyciela, jak również dłużnika. W praktyce często dochodzi do sytuacji kiedy to dłużnik mając w perspektywie utratę swojej nieruchomości ma większą motywację do wykonania zobowiązania. Warto zaznaczyć, iż dłużnik może również skorzystać z innych środków prawnych, które umożliwiają zwolnienie nieruchomości z egzekucji (między innymi wskazanie innego składnika majątkowego podlegającego egzekucji). Kwestia wprowadzenia ograniczeń egzekucji z nieruchomości zostanie omówiona w ramach prac specjalnego zespołu powołanego w Ministerstwie Sprawiedliwości do zaplanowania kompleksowej reformy postępowania egzekucyjnego.

W imieniu MS przekazano również wiadomość, iż wspomniana problematyka będzie analizowana w toku prac nad projektem ustawy i kosztach egzekucyjnych w odniesieniu do najniższych opat egzekucyjnych. Natomiast jeśli chodzi o egzekucje z nieruchomości - w toku prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

(rpo.gov.pl)