Idea budżetu partycypacyjnego (nazywanego też obywatelskim) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują już m.in. Poznań, Sopot, Płock, Karpacz czy Dąbrowa Górnicza.

Jak podkreślają władze miasta, Tarnów to pierwsze małopolskie miasto, które oddało w ręce swoich mieszkańców możliwość decydowania o podziale części publicznych pieniędzy.

„Można śmiało powiedzieć, że tarnowianie zdali test z obywatelskości. Zainteresowanie budżetem obywatelskim było ogromne. Do realizacji kierujemy projekty adresowane zarówno do osób starszych, jak i młodzieży” - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

W sumie na zaproponowane projekty oddano ponad 22 tys. głosów, z czego prawie 4 tys. okazało się nieważnych. Spowodowane było to głównie tym, że głosowały albo osoby spoza Tarnowa, albo niektórzy mieszkańcy oddali więcej niż jeden głos.

Najwięcej głosów, ponad 2,4 tys., oddano na modernizację ulic na os. Westerplatte. Drugie miejsce zajął projekt „Czar rodzinnych spotkań”, polegający na utworzeniu miniparku rekreacyjno-sportowego przy ul.Sanguszków 32. Trzecie miejsce zajęła budowa skweru aktywności miejskiej (skatepark i mała architektura) przy Pałacu Młodzieży.

Na kolejnych miejscach znalazły się m.in.: Tarnowskie Centrum Seniora – Międzypokoleniowy Biegun Ciepła; wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Wiśniowej, Poziomkowej, Czereśniowej, Harasymowicza; zakup urządzeń ogrodowych na plac zabaw dla dzieci przy przedszkolu nr 19 na ul. Paderewskiego 24; współorganizacja ogólnopolskiej edycji rozgrywek minimistrzostw - Deichmann 2013 oraz „Aspiranci” – program promujący młodych lokalnych artystów.

Z listy wyłączony został projekt, który zajął czwarte miejsce - „Kolorowy ogród” - miejsce radosnych zabaw i bezpiecznego odpoczynku, bo spowodowałoby to przekroczenie zaplanowanej kwoty budżetu obywatelskiego, wynoszącej 2 mln zł.

Jak poinformowały władze miasta, trwają już przygotowania do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, którego wartość będzie wyższa.