Pieniądze pochodzą z budżetu województwa podlaskiego. Według władz samorządowych, Podlaskie jest pierwszym województwem w kraju, które zdecydowało się na taki projekt.

W głosowaniu oddano ponad 17 tys. ważnych głosów na 25 zgłoszonych projektów - poinformował w środę na konferencji prasowej w Białymstoku członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek. Jak zauważył, jest to "imponująca liczba głosujących".

Do realizacji zostały wybrane cztery projekty, które uzyskały największą liczbę głosów.

Najwięcej głosów, blisko 5 tys., zdobył projekt Parlamentu Studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego wartość to 30 tys. zł. Dzięki pieniądzom ma powstać studencka telewizja internetowa, która będzie promować różne inicjatywy studentów z całego regionu.

Mieszkańcy województwa zdecydowali, że z budżetu obywatelskiego zostanie też zorganizowany wojewódzki turniej gry komputerowej "FIFA 2013", który otrzymał ponad 4 tys. głosów oraz wsparty blisko 3,4 tys. głosów festiwal "Rock na Bagnie". Oba projekty będą kosztować w sumie 60 tys. zł.

Czwartym projektem na zwycięskiej liście jest wniosek Pogotowia Kulturalno-Społecznego o stworzenie murali i instalacji artystycznych w ramach festiwalu Original Source Up To Date Festival w Białymstoku, który uzyskał ponad 1,5 tys. głosów. Projekt wart jest 50 tys. zł. Jednak - jak zauważył Piorunek - projekt był czwarty, co do liczby oddanych na niego głosów i w budżecie obywatelskim na tę inicjatywę zostało 10 tys. zł.

Do udziału w inicjatywie obywatelskiej zgłoszono różne projekty o charakterze kulturalnym, sportowym, naukowym bądź turystycznym, których realizacja mieści się w kompetencjach samorządu województwa. Wartość każdego projektu nie mogła przekroczyć 50 tys. zł, a głosować można było na dwa z nich.

Piorunek powiedział, że inicjatywa budżetu obywatelskiego wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno ze strony organizacji pozarządowych jak i osób głosujących. Dodał, że "wyzwolił" aktywność wśród organizacji, które musiały zgłosić wniosek, zabiegać o głosy, aby następnie móc działać przy realizacji projektu.

Piorunek zapowiedział, że w przyszłym roku zarząd województwa będzie chciał przeprowadzić ponownie taką inicjatywę obywatelską. Jednak na razie nie wiadomo, ile pieniędzy mogłoby być przeznaczonych wówczas na ten cel. 

swi/ mki/ jra/