Radni Legionowa 8 lutego br. podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzeniu referendum gminnego dotyczącego objęcia Gminy Miejskiej Legionowo przez miasto stołeczne Warszawa, w związku z zamiarem utworzenia metropolitalnej JST. Działania samorządowców były skutkiem pomysłu polityków PiS, dotyczącego zmiany ustroju stolicy i przyłączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin

W ramach kampanii informacyjnej poprzedzającej referendum, gmina organizowała spotkania z mieszkańcami, na których przedstawiciele JST mówili o skutkach jakie mogą wiązać się z powiększeniem Warszawy.

Prezydent miasta - Roman Smogorzewski - przekonywał, że Legionowo po włączeniu do stolicy straci nie tylko swoją niezależność, ale również środki finansowe, gdyż konieczne będzie przekazywanie większej ilości pieniędzy na tzw. janosikowe.

Wyniki referendum przedstawiła miejska komisja referendalna w Legionowie. Spośród wszystkich oddających głos mieszkańców, aż 94,27 % z nich wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Z kolei za przyłączeniem było 1 081 osób (5,73 procenta). Dla ważności referendum wymagane było, aby wzięło w nim udział o najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania (około 12 tysięcy mieszkańców Legionowa).

Wymóg ten udało się spełnić, gdyż frekwencja wyniosła ponad 46 procent.

(zmp.poznan.pl)

 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami