Akcja EKO-Miasto ma promować najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wspierać niskoemisyjność i energooszczędność.

Warszawa była najlepsza wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. w dwóch kategoriach: ekologicznego budownictwa oraz polityce zrównoważonej mobilności.

Zamość wygrał z innymi miastami o wielkości od 30 do 70 tys. mieszkańców, a Kościerzyna poniżej 30 tys. mieszkańców za najlepsze podejście do zrównoważonej mobilności. Z kolei Ełk (30-70 tys. mieszkańców) i Płońsk (poniżej 30 tys.) okazały się bezkonkurencyjne jeśli chodzi o budownictwo ekologiczne. W konkursie brało udział ponad 20 samorządów.

Nagrodzone miasta wyróżniły się np. napędzanym na gaz ekologicznym taborem miejskim, systemem wypożyczalni rowerów, energooszczędnymi tramwajami, ograniczeniem ruchu kołowego w centrach, czy wreszcie działami na rzecz poprawy efektywności energetycznej.

"Jesteśmy przekonani, że ekologiczny rozwój może stymulować wzrost gospodarczy zarówno we Francji jak i w Polsce" - mówiła w czasie uroczystości składająca wizytę w naszym kraju minister handlu zagranicznego Francji Nicole Bricq. Wskazywała, że na świecie istnieje zapotrzebowanie na coś, co można określić "lepszym życiem miejskim".

Inicjatywa ECO-Miasto ma za zadanie propagowanie najlepszych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Ma pomagać w odpowiedzi na pytanie, jak zorganizować publiczny transport, by ograniczyć ruch prywatnych samochodów, jak organizować przestrzeń miejską, czy jak zużywać mniej energii, budując nowe budynki, i obniżyć rachunki za energię elektryczną.

W ramach akcji w ambasadzie francuskiej w Warszawie odbyły się dwa seminaria dotyczące ekologicznych aspektów rozwoju miast. W spotkaniach wzięli udział eksperci z Francji i Polski. Laureatami konkursu mogły zostać te miasta, które uczestniczyły przynajmniej w jednym z seminariów.

Partnerami akcji Eco-Miasto są ambasada Francji w Warszawie, NFOŚiGW oraz Renault Polska.