MEN wyjaśnia ustawę przedszkolną

Resort oświaty w specjalnym oświadczeniu odniósł się do wątpliwości wynikających z możliwości finansowania przez rodziców zajęć dodatkowych w przedszkolach. MEN poinformował, że zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, publiczne przedszkole nie może pobierać od rodziców opłat innych, niż ustalone przez radę gminy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie (maksymalnie złotówkę za godzinę).



Opłata za dodatkowe zajęcia nie może być zastąpiona darowizną

W wielu przypadkach nowe przepisy blokują możliwość kontynuacji dotychczasowych dodatkowych zajęć przedszkolnych. Pomimo, że rodzice są gotowi ponosić dodatkowe opłaty, jest to zabronione przez prawo.


W odpowiedzi na pierwsze sygnały o próbach ominięcia obowiązujących od niedawna regulacji, resort oświaty przypomniał: jeśli świadczeniu rodziców usiłuje się nadać inną formę niż opłata, wykorzystując do tego m.in. cywilno-prawną umowę darowizny, której wniesienie jest warunkiem zorganizowania zajęć dla określonej grupy dzieci, to nie jest to nic innego niż pobranie opłaty pod pozorem innej czynności prawnej. Należy to uznać za nakłanianie do łamania prawa, ostrzega MEN.