Czytaj też: Dowód osobisty w smartfonie już w 2017 r.?

Jak podkreśla Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji, mID oraz mDokumenty będą dużym przełomem zarówno w kontaktach obywateli z administracją państwową, jak i w codziennym życiu. W trakcie specjalnej konferencji prasowej zaprezentował on nie tylko koncepcję, ale również zasady funkcjonowania mDokumentów.

Do obsługi innowacyjnych narzędzi potrzebny będzie telefon wyposażony w aktywną kartę sim. Dzięki niemu, użytkownik będzie mógł skorzystać z dowodu osobistego czy np. prawa jazdy. Jak podkreślają twórcy, rozwiązanie to będzie całkowicie bezpieczne, gdyż będzie oparte o tzw. model serwerowy, w którym dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika. Telefon będzie wyłącznie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem.

W efekcie, zgubienie telefonu komórkowego nie będzie oznaczało jednoczesnego zgubienia naszej tożsamości czy danych. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa mDokumentów, MC podkreśla, że będzie on wyższy, niż tradycyjnych dokumentów.

Rozwiązanie nie będzie jednak obowiązkowe - funkcjonować będzie równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi.
Resort cyfryzacji zakłada, że obywatele będą mogli korzystać z nowych narzędzi już w połowie 2017 r. Pilotaż ma wystartować w maju przyszłego roku.

(mc.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami