Zimą na terenie Mazowsza bezdomni będą mieli do dyspozycji 71 placówek. Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie i kompleksową opiekę. Wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn i matek z dziećmi.

Placówki te mogą przyjąć w sumie 3493 osoby. Najwięcej miejsc jest w Warszawie - 1498. W Radomiu jest ich 95, w Ostrołęce - 55, w Płocku - 73, a w Siedlcach - 40. Wojewoda zapewnił, że w razie potrzeby liczbę tych miejsc będzie można zwiększyć. Wojewoda podkreślił, że w okresie większych mrozów noclegownie będą otwarte także w dzień - powstaną w nich wówczas tzw. ogrzewalnie.

Na Mazowszu działa też 25 jadłodajni, wydających ponad 5 tys. posiłków dziennie. Zimą będą funkcjonować także punkty pomocy medycznej - W Łaźniewie (powiat warszawski zachodni; al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) i w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (Grochowska 259A).

Kozłowski przypomniał, że na terenie Mazowsza działa też bezpłatna infolinia. Pod numerem 987 można uzyskać informację na temat najbliższych schronisk, jadłodajni i punktów pomocy medycznej. Zadzwonić może też każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych.

Ponad 600 tys. zł dofinansowania z budżetu wojewody otrzymały też pomagające bezdomnym organizacje pozarządowe.

"Dzięki temu wsparciu mamy na Mazowszu już trzy punkty opieki zdrowotnej, gdzie bezdomny, nie legitymując się i nie informując, czy jest ubezpieczony, może skorzystać z pomocy lekarskiej. Wspieramy też działania takich organizacji, które długofalowo pomagają wyjść z bezdomności" - powiedział Kozłowski.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński poinformował, że stolica dofinansuje ponad 1500 miejsc w 21 placówkach noclegowych, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Działa też osiem jadłodajni.

"Liczymy się z tym, że będziemy wydawać ok. 2 tys. posiłków dziennie. Jeśli będzie taka potrzeba, zwiększymy tę liczbę do 3 lub więcej tysięcy (...) Podobnego typu działania były podejmowane w latach ubiegłych i były to działania wystarczające. Mam nadzieję, że i w tym roku będzie podobnie" - powiedział.

Wojewoda i wiceprezydent zaapelowali do mieszkańców województwa i stolicy o empatię wobec bezdomnych. "Prosimy o to, aby nie być obojętnym wobec ludzi, którzy mogą potrzebować naszej pomocy, a być może nie potrafią nawet o to poprosić" - powiedział Kozłowski.

Informacje o osobach bezdomnych w Warszawie należy przekazywać bezpośrednio straży miejskiej pod numerem telefonu 986. Straż informuje osoby bezdomne o adresach noclegowni i zachęca do korzystania z pomocy oferowanej przez te placówki.

Strażnicy razem z pracownikami ośrodków pomocy społecznej monitorują miejsca, w których przebywają bezdomni. Wzorem lat ubiegłych będą też rozwozić ciepłą zupę i ciepłą odzież tam, gdzie są osoby bezdomne odmawiające przejścia do noclegowni.

Ubiegłej zimy warszawscy strażnicy kontrolowali w sumie 117 miejsc, w których przebywali bezdomni. Były to głównie kanały ciepłownicze, pustostany i altany śmietnikowe. Na stałe lub rotacyjnie przebywało tam około 490 osób. W sezonie zimowym 2012/2013 straż wydała bezdomnym blisko 14,5 tys. posiłków.

Na Mazowszu jest ok. 5 tys. osób bezdomnych. To najwięcej w Polsce. Dwie trzecie z nich przebywa w Warszawie.

Lista obiektów, które przyjmują bezdomnych, znajduje się na stronie internetowej mazowieckie.pl w zakładce "Pomoc Społeczna-pomoc dla bezdomnych".