Nowa ustawa o funduszu sołeckim zwiększyła wysokość zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonywanych w ramach fundusze sołeckiego o 10 proc., do poziomu 20,30, 40 proc. Po raz ostatni, w roku 2014, część wydatków wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego w 2013 r. będzie podlegała zwrotowi w wysokości 10,20 i 30 proc. (art. 9 ustawy).



Resort administracji i cyfryzacji liczy, że wprowadzone poprawki wpłyną na popularność funduszy sołeckich w gminach. Celem ministerstwa jest zwiększenie odsetka gminy, w których zostanie utworzony fundusz sołecki o 15 proc, do poziomu 70 proc.


Ministerstwo podkreśliło również, że nowa ustawa doprecyzuje obowiązujące w starym akcie uregulowania i usunie bariery dla rozwoju funduszy sołeckich.


Uchwały do 19 marca zachowują moc

Rada gminy ma czas do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy by rozstrzygnąć w formie uchwały o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki. Z uwagi, że nowe regulację zaczynają obowiązywać od 20 marca, resort administracji wyjaśnił, że uchwały podjęte do dnia 19 marca 2014 r. (zgodnie z przepisami starej ustawy) zachowują moc obowiązującą (nie ma potrzeby uchwalania nowych). Obowiązują jednak wyłącznie na rok, na który fundusz sołecki został wyodrębniony, tj. 2015. Z kolei gdy rada gminy podjęła uchwałę na podstawie nowej ustawy, będzie ona miała zastosowanie również do kolejnych lat budżetowych. Uchwały będą miały charakter permanentny tzn będą obowiązywały do momentu
zmiany decyzji przez radę gminy, wyjaśnia MAC.


Sołectwa mogą realizować wspólne przedsięwzięcia


Nowa ustawa zakłada również możliwość realizacji wspólnych inwestycji w ramach kilku funduszy sołeckich z terenu danej gminy. Przykładowo gdy mieszkańcy dwóch sołectw korzystają ze wspólnego placu zabaw, sołectwo A będzie mogło wyposażyć plac zabaw w zabawki, sołectwo B z kolei może sfinansować budowę ogrodzenia. Nie ma przy tym konieczności by wkład sołectw był równej wysokości.
 

Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r., poz. 301) weszła w życie 20 marca 2014 r.

Więcej: http://rio.opole.pl