Na temat sytuacji w poszczególnych regionach kraju - jak przekazało MAC - minister Rafał Trzaskowski rozmawiał w poniedziałek podczas wideokonferencji z wojewodami.

Według danych zebranych przez MAC w zeszłym tygodniu na skutek silnego wiatru i opadów śniegu w całym kraju ponad 500 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 12 tys. interwencji. Aktualnie bez prądu pozostaje jeszcze w kilku województwach od ponad stu do blisko dwóch tysięcy osób - najwięcej m.in. w woj. pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Trudne warunki atmosferyczne doprowadziły też do utrudnień komunikacyjnych. Doszło do ponad 400 awarii na kolei, które spowodowały opóźnienie ponad tysiąca pociągów pasażerskich, zaś 49 pociągów zostało odwołanych. "Straty poniesione przez spółki Grupy PKP wstępnie szacowane są na niemal pięć mln zł" - zaznaczono w komunikacie MAC.

W ostatnich dniach z powodu trudnych warunków pogodowych wystąpiły także utrudnienia na drogach, nieprzejezdne były niektóre odcinki dróg krajowych. "Aktualnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Z powodu lokalnej śliskości występują utrudnienia komunikacyjne, charakterystyczne dla obecnej pory roku" - poinformowało ministerstwo.

Podczas wideokonferencji minister polecił dokonanie we wtorek dokładnej i ostatecznej analizy dotyczącej wniosków o pieniądze z rezerwy celowej. Takie wnioski złożą zapewne trzy województwa. Przede wszystkim o pomoc finansową zwróci się woj. zachodniopomorskie, które ma zgłosić około 30 wniosków. Ponadto ewentualnie trzy wnioski może złożyć woj. małopolskie zaś jeden woj. lubuskie.

Tragiczny bilans wichury, która od czwartku przechodziła nad Polską, to pięć ofiar śmiertelnych (cztery w woj. pomorskim i jedna w dolnośląskim) i 77 osób poszkodowanych. Najwięcej budynków uszkodzonych zostało w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i małopolskim.

Według prognoz IMGW w ciągu najbliższych dni nie przewiduje się wystąpienia silnego wiatru mogącego powodować zagrożenia. Do środy występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Zagrożeniem mogą być natomiast oblodzenia, które przyczynić się mogą do utrudnień komunikacyjnych.